اراک 365
۱:۰۹:۲۰ - یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۳ اثر تاریخی استان مرکزی ثبت ملی شد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی: سه اثر تاریخی متشکل از ۲ صندوق و یک درب چوبی به عنوان آثار منقول استان مرکزی ثبت ملی شد.

شعار سال: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی: سه اثر تاریخی متشکل از ۲ صندوق و یک درب چوبی به عنوان آثار منقول استان مرکزی ثبت ملی شد.

علیرضا ایزدی در جمع خبرنگاران با اشاره به ثبت ملی سه اثر تاریخی منقول استان مرکزی گفت: این ۳ اثر تاریخی منقول استان که شامل ۲ صندوق و یک درب چوبی می‌شوند، متعلق به سال‌های ۹۷۰، ۹۲۰ و ۷۱۰ خورشیدی هستند.

وی تصریح کرد: ثبت آثار تاریخی و منقول استان یکی از اهداف اداره کل میراث فرهنگی است که مستندسازی، مطالعات و کارشناسی را در پشت خود دارد به همین جهت ثبت یک اثر تاریخی به ارتقای سطح دانش از دوره‌های مختلف تاریخی استان و آثار به دست آمده از آن دوره‌ها می انجامد.

ایزدی با بیان اینکه گرچه به دلیل کمبود اعتبارات توانایی مرمت و یا احیا کامل تمامی آثار ثبت شده وجود ندارد و گاها این مسئله مورد نقد قرار می‌گیرد، گفت: به بهانه آنکه اعتبار مرمتی و یا نگهداری برای آن وجود ندارد، نمی‌توان اثر و یا آثاری را ثبت نکرد، منتقدان باید در نظر داشته باشند، ثبت یک اثر اولین قدم برای حفاظت و نگهداری آثار تاریخی و فرهنگی محسوب می‌شود و این امر در حقیقت پیش‌نیاز مرمت آثار و ابنیه‌هاست.

وی گفت: استان مرکزی از استان‌های پیشرو کشور در ثبت آثار ملی است که در جدیدترین این ثبت‌ها، سه اثر منقول متعلق به شهرهای تفرش، محلات و خمین را به ثبت رسانده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی بیان کرد: این آثار شامل درب چوبی مسجد جامع محلات متعلق به ۷۱۰ خورشیدی، صندوق چوبی امامزاده محمد فم تفرش متعلق به ۹۲۰ خورشیدی و صندوق امامزده شاهزاده ابوالحسن طیب‌آباد خمین متعلق به ۹۷۰ خورشیدی است که هر یک شاخصه‌های منحصر بفردی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: صندوق چوبی امامزاده محمد فم تفرش متعلق به دوره صفوی، از جنس چوب گردو و دارای ۲۶۵ سانتیمتر طول، ۱۸۰ سانتیمتر عرض و ۱۳۰ سانتیمتر ارتفاع است، این صندوق دارای چهارضلع با قاب‌های تزئین شده یکسان که در لبه و ستون‌های کنج جمعا ۱۳ کتیبه به خط نسخ وجود دارد، است که حاوی ادعیه، نام بانیان، نام شاه طهماسب و نام شاه سلیمان صفوی است.

ایزدی درب چوبی مسجد جامع محلات را قدیمی‌ترین اثر منقول در این سه اثر دانست و افزود: جنس این درب از چوب گردو و در دوره ایلخانی ساخته شده که پس از بازسازی مسجد به حمام عرش منتقل شده و نگهداری می‌شود. این اثر دو لنگه با ارتفاع ۲۰۳ و عرض ۶۱ سانتیمتر و متشکل از ۹ لته چوب با اندازه‌های متفاوت و هر لته دارای تزئیناتی متفاوتی است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: صندوق امامزاده شاهزاده ابوالحسن روستای طیب‌آباد شهرستان خمین نیز در میانه اتاق آرامگاه صفوی قرار دارد و دارای ۵ وجه با نقوش گره‌کاری اسلیمی، ختایی و کتیبه‌های خط ثلث است. وجه بالایی صندوق از نظر شیوه ساخت تزئینات و نقوش ثبتی با وجه‌های دیگر اثر کاملا متفاوت است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران، تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷، کدخبر: ۹۷۱۰۲۲۱۱۶۶۹ ، www.isna.ir


منبع :: http://shoaresal.ir

تبليغات
بانک پاسارگاد شعار سال