19:19:03 - چهارشنبه 20 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۴۴ درصد منابع عوارض آلایندگی پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه شازند سهم اراک است
رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی گفت: آلایندگی سه واحد پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه شازند بر اراک و خنداب هم تاثیردارد و باید این عوارض با سهم ۴۶ درصد برای شازند، ۴۴ درصد اراک و ۱۰ درصد خنداب توزیع شود.
۴۴ درصد منابع عوارض آلایندگی پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه شازند سهم اراک است

رقیه یادگاری در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به عوارض آلایندگی سه واحد صنعتی پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه اظهار داشت: شهرستان شازند از عوارض آلایندگی سه واحد صنعتی نیروگاه، پتروشیمی و پالایشگاه استفاده میکند، البته پتروشیمی یک سالی میشود که دیگر عوارض آلایندگی نمیدهد و بیشتر بحث نیروگاه و پالایشگاه مطرح است.

وی افزود: طبق قانون واحدهای تولیدی و صنعتی که نفوذ آلایندگی آنها از محدوده یک شهر بیشتر است باید میزان منابعی که از عوارض آلایندگی آنها به دست میآید هم بین شهرستانها تقسیم شود.

رئیس مدیریت و برنامهریزی استان مرکزی تصریح کرد: نیروگاه، پالایشگاه و پتروشیمی از آنجا که با شهرستان اراک فاصله بسیار کمی دارند و طبق مطالعات انجامشده، باد غالب به گونهای است که بسیاری از آلایندگی هوا را این واحدها وارد اراک میکنند، در جلساتی که تشکیل شد و براساس آئیننامهای که خود سازمان برنامه مشخص کرد و نظراتی که محیط زیست در رابطه با آلودگی این سه واحد بر روی شهرستان اراک، خنداب و شازند داد، سهم این آلایندگی را مشخص کردیم.

خبر جدید  بزرگترین نیروگاه برق خاورمیانه در ساوه احداث می‌شود

یادگاری بیان کرد: ۴۶ درصد این عوارض آلایندگی را شازند، ۴۴ درصد را اراک و ۱۰ درصد را شهرستان خنداب میگیرد که توزیع آلایندگی به نسبت همین درصدها است.

وی ادامه داد: عوارضی که در سالهای گذشته گرفته شده براساس تفاهمنامهای که ۲۰ درصد اراک، ۷۰ درصد شازند و ۱۰ درصد سهم خنداب بوده، محاسبه شده است و این تفاهم در جلسهای انجام شده و براساس این چون آن زمان پتروشیمی هم بوده، آلایندگی بیشتری داده میشده و به دنبال آن این رقمها گرفته شده است.

خبر جدید  بیش از ۱۷۰ زوج در استان مرکزی از پوشش کمیته امداد خارج شدند

رئیس مدیریت و برنامهریزی استان مرکزی عنوان کرد: عوارض آلایندگی، عوارضی است که تنها به شهرداریها و دهیاریها داده میشود، اینها هم میتوانند در یکسری موارد خاص مثل بهبود عبور و مرور شهری این مبالغ را هزینه کنند.

یادگاری اضافه کرد: بیشتر نظارت این کار با مدیریت شهری و روستایی معاونت عمرانی استانداری است، سازمان مدیریت و برنامهریزی در نظارت این موضوع نقشی ندارد، البته گاهی ورود میکنیم و پروژهها را میگیریم که این مبالغ در کجا هزینه میشود اما نظارت اصلی آن با دفتر امور شهری برای شهرها و دفتر امور روستایی برای روستاها است.

خبر جدید  انتقاد نماینده مردم ساوه در مجلس از واگذاری غیراصولی پروژه آبرسانی ساوه

وی افزود: مبالغ گذشته به دهیاریها رفته و مطمئنا بخش زیادی از آن برای عمران و آبادانی روستاها هزینه شده، اما چون موارد هزینه آن محدود است، دهیاریها مانند شهرداریها هستند و نمیتوانند در راه روستایی، آب روستایی یا موارد دیگر این مبالغ را هزینه کنند که این محدودیت یکمقدار بازدارنده بوده و مانع از هزینهکرد این آن در اولویتهای شهری یا روستایی میشود.

انتهای پیام/ ز


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد