11:27:47 - پنج‌شنبه 25 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۴۰ میلیارد تومان اعتبار عملیات آبخیزداری برای استان مرکزی پیش‌بینی شد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: در سال ۹۸ اعتباری که به منظور بحث‌های آبخیزداری برای استان پیش‌بینی شده ۴۰ میلیارد تومان است که در نظر داریم کارهای خوبی را در ۲۴ حوزه آبخیز در بحث عملیات آبخیزداری انجام دهیم.
۴۰ میلیارد تومان اعتبار عملیات آبخیزداری برای استان مرکزی پیش‌بینی شد

عبدالحسین محمدی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به عملیات آبخیزداری در استان مرکزی اظهار داشت: در بحث آبخیزداری اعتباراتی که از محل صندوق توسعه ملی سال گذشته برای استان ما قرار داده شد ۱۹ میلیارد تومان بود که عملیاتی در ۲۶ حوزه آبخیز در سطح استان انجام دادیم و بارندگیهایی که در بهار امسال داشتیم بیانگر آثار این عملیات بود که نشان داد ما چقدر در کنترل روانآبها موفق بودهایم.

وی افزود: در استان مرکزی ۱۲ هزار و ۸۰۰ پروژه آبخیزداری اجرا کردهایم که انجام این تعداد پروژه آبخیزداری قابل توجه است و در سال ۹۸ با توجه به حجم بالای بارندگیها امتحان خود را پس دادند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: در سال جدید هم اعتباری که به منظور بحثهای آبخیزداری برای استان پیشبینی شده ۴۰ میلیارد تومان است که در نظر داریم کارهای خوبی را در ۲۴ حوزه آبخیز در بحث عملیات آبخیزداری انجام دهیم.

خبر جدید  هشدار معاون دادگستری مرکزی نسبت به دفع غیربهداشتی زباله در میدان تره بار اراک

محمدی بیان کرد: هدف از عملیات آبخیزداری حفظ آب و خاک است، بعد هم بحث کنترل سیل و نفوذ دادن آن به سفرههای آب زیرزمینی و جلوگیری از هدررفت این آبها استچرا که سفرههای آب زیرزمینی ما تخلیه شدهاند و نخستین فرصت باید به تغذیه سفرههای آب زیرزمینی در کشور اختصاص یابد.

وی ادامه داد: کارهای آبخیزداری هم به دنبال پیشبرد همین بحث و تغذیه سفرههای آب زیرزمینی است، بحث رسوباتی که الان شما در شهرهایی مثل خوزستان، لرستان و پلدختر مشاهده میکنید، ضرورت انجام عملیات آبخیزداری را نشان میدهد.

خبر جدید  ضریب پوشش بیمه در استان مرکزی به ۶۶ درصد رسید

مدیرکل منابع طبعی و آبخیزداری استان مرکزی عنوان کرد: مردمی که در آنجا زندگی میکنند الان با آب مشکل ندارند بلکه رسوبات برای آنها مشکل ایجاد کرده است، رسوباتی که باید در سازههای آبخیزداری جمع میشد و پوشش گیاهی مانع آن میشد الان با نفوذ به نقاط پایین دست برای مردم شهرها و روستاها مشکل ایجاد کرده است.

محمدی عنوان کرد: مردمی که برای کمک رفتهاند همه درگیر رسوب شدهاند، یکی از بحثهای حفظ آب و خاک همین است، یک سانتیمتر خاک که ۳۰۰ سال زمان میبرد تا تولید شود با هر بارندگی به راحتی از بین میرود که باید جلوی این موضوع را گرفت و هدف از عملیات آبخیزداری هم همین حفظ آب و خاک است.

خبر جدید  استان مرکزی جزو ۳ استان پیر کشور است

وی اضافه کرد: پروژههای آبخیزداری پروژههای کوچکی هستند اما پراکنش آنها بسیار بوده و اثر آن هم بیشتر است، بالادست سدها باید به طور حتم عملیات آبخیزداری انجام شود چراکه این سدها برای ذخیره آب و نه ذخیره رسوبات ایجاد شدهاند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: عملیات آبخیزداری در سطح استان مرکزی انجام شده اما کم هست و هنوز جای کار وجود دارد و برای سال ۹۸ هم برنامههایی در این زمینه داریم گر چه اعتبارات محدود است اما با این وجود کارهای خوبی را مد نظر داریم.

انتهای پیام/ح


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد