7:24:11 - شنبه 10 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کارهایی که کودک باید تا قبل ۱۲ سالگی انجام دهد
بی‌تحركی بچه‌ها تا جایی پیش رفته كه متخصصان سلامت كودكان فهرستی از كارهایی را تهیه كرده‌اند كه كودكان باید تا قبل از رسیدن به ۱۲ سالگی آنها را امتحان كرده باشند. به گزارش خبرگزاري بسيج استان مركزي ؛ در روزگاری نه چندان دور پاره شدن سر زانوهای شلوار پسربچه‌ها، لباس‌های گِلی و خاكی، زمین خوردن‌ها، زخم‌ها […]
کارهایی که کودک باید تا قبل ۱۲ سالگی انجام دهد

بی‌تحركی بچه‌ها تا جایی پیش رفته كه متخصصان سلامت كودكان فهرستی از كارهایی را تهیه كرده‌اند كه كودكان باید تا قبل از رسیدن به ۱۲ سالگی آنها را امتحان كرده باشند.

به گزارش خبرگزاري بسيج استان مركزي ؛ در روزگاری نه چندان دور پاره شدن سر زانوهای شلوار پسربچه‌ها، لباس‌های گِلی و خاكی، زمین خوردن‌ها، زخم‌ها و سر شكستن‌ها همه بخشی از نگرانی هر روزه پدر و مادرهایی بود كه صاحب فرزندان كوچك بودند، اما با آمدن بازی‌های كامپیوتری و رواج زندگی آپارتمان‌نشینی دیگر خبری از بازی‌های گذشته و هیاهوی كودكان نیست.

تحقیقات نشان می‌دهد شعاع حركتی كودكان در طول ۴۰ سال گذشته نزدیك به ۹۰ درصد كاهش داشته است. در گذشته كودكان ساعت‌ها در فضاهای باز و وسیع بازی می‌كردند، اما امروزه این فضاها به اتاق‌ها و آپارتمان‌های كوچك محدود شده است.

خبر جدید  از انقلاب در 40 سالگی تا افتادن تشت رسوایی خودروسازان!

بی‌تحركی بچه‌ها تا جایی پیش رفته كه متخصصان سلامت كودكان فهرستی از كارهایی را تهیه كرده‌اند كه كودكان باید تا قبل از رسیدن به ۱۲ سالگی آنها را امتحان كرده باشند. با كامل كردن این فهرست می‌توان مطمئن بود، كودك شما حداقل بخشی از مهارت‌های لازم در زندگی خود را پیدا كرده و حداقل لذت را از دوران كودكی خود برده است.

این فهرست ابتدا شامل ۴۰۰ پیشنهاد مختلف بود كه با انجام تحقیقاتی روی هزاران پدر و مادر و یادآوری خاطرات گذشته آنها از بازی كردن به دست آمد.

_ بالا رفتن از درخت
_ غلتیدن از روی یك تپه سرسبز
_ دویدن زیر باران
_ ساختن و به هوا فرستادن یك بادبادك
_ ماهی‌گیری با تور و قلاب
_ خوردن سیبی كه مستقیما از شاخه یك درخت جدا شده باشد
_ برف بازی كردن
_ كشیدن نقشه گنج
_ گِل بازی كردن
_ ساختن سد در برابرجریان آب
_ بازی كردن در شن‌های كنار دریا
_ پریدن از روی طناب (طناب بازی كردن)
_ خوردن توت فرنگی و تمشك در طبیعت
_ رفتن به یك جزیره
_ تماشای طلوع آفتاب
_ بالا رفتن از یك كوه بلند
_ رفتن به پشت یك آبشار
_ غذا دادن به حیوانات و پرندگان
_ شكارحشراتی مانند پروانه
_ دیدن حیوانات وحشی حتی در باغ‌وحش
_ رفتن به فضای سبز و طبیعت هنگام شب
_ كاشتن یك گل و پرورش آن
_ شنا كردن در رودخانه
_ قایق‌ سواری كردن
_ روشن كردن آتش بدون كبریت
_ پیدا كردن مسیرهای مختلف روی نقشه
_ استفاده از قطب‌نما
_ درست كردن غذا روی آتش
_ پیدا كردن مختصات مكانی با كمك جی‌پی‌اس موبایل
_ ساختن یك خانه جنگلی

خبر جدید  مقاومت تنها راه رهایی فلسطین است

خاك‌بازی چه فوایدی دارد؟!
در خاك باكتری‌های خاصی وجود دارند كه باعث فعال شدن قسمت‌های خاصی از مغز می‌شوند. در بسیاری از كارهایی كه در فهرست پیشنهاد شده وجود دارد، كودكان ناگزیر به رفتن به محیط‌های طبیعی و تماس با خاك هستند. كودك حین بازی كردن به كشف محیط اطراف خود می‌پردازد و نخستین قدم‌ها را برای اجتماعی شدن بر می‌دارد. تماس با محیط خارج باعث می‌شود دنیای كودكان وسعت بیشتری پیدا كرده و آنها با مفاهیم جدید آشنا شوند. كودكان حین بازی كردن با شخصیت‌های اجتماعی آشنا می‌شوند و نقش خود را به‌عنوان یك فرد در آینده می‌شناسند. در این زمان است كه كودكان متوجه می‌شوند آیا شخصیت مدیر و هدایت‌كننده دارند یا باید تحت كنترل دیگران باشند.

خبر جدید  ٥١٠ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش آبیاری نوین

منبع: سلامت نیوز

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد