13:40:36 - یکشنبه 3 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پویش مردمی «نه به چهارشنبه‌سوری خطرناک» در اراک راه‌اندازی شد
پویش مردمی «نه به چهارشنبه‌سوری خطرناک» به همت آتش‌نشانی اراک راه‌اندازی شد.
پویش مردمی «نه به چهارشنبه‌سوری خطرناک» در اراک راه‌اندازی شد

بهگزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، چند سالی است که با نزدیک شدن به ایام نوروز و چهارشنبه آخر سال ناخودآگاه صحنههای دلخراشی پیش چشمانمان متصور میشود و تصاویر ناخوشایندی در ذهنمان خطور میکند که ناشی از مخاطرات بازی با مواد محترقه در مراسم سهشنبه آخر سال یا همان چهارشنبه سوری است.

متاسفانه چندین سال است که چهارشنبه سوری از آیین و آداب و رسوم خود فاصله گرفته و به دغدغهای برای خانوادهها و مسئولان تبدیل شده است، چراکه این آیین کهن ایرانزمین که در روزگارانی نمادی برای گذر از غم و نکبت به سمت شادی و نیکبختی بوده امروز به شو و نمایشی از انواع حرکات پرخطر از قبیل استفاده از نارنجکهای دستساز و سایر مواد محترقه پرخطر تبدیل شده که نه تنها شادی را برای خانوادهها به همراه نداشته بلکه بسیاری از آنها را در آستانه سال جدید با مشکل مواجه کرده و حتی عزیزان بسیاری را به کام مرگ میکشاند که جز تلخی و اندوه چیزی به همراه ندارد.

خبر جدید  ۷۵۶ زندانی جرائم غیرعمد استان مرکزی با کمک خیران آزاد شدند

این درحالی است که چهارشنبه سوری در معنای واقعی یک جشن است که ایرانیان با پریدن از روی آتش این شب را جشن می گیرند اما عدهای با منفجر کردن مواد منفحره و محترقه حوادث جبرانناپذیری را به وجود می آورند.

بنابراین هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیانهای جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را به دنبال داشته باشد.

خانوادهها نقش مهمی را در پیشگیری از این حوادث برعهده دارند و باید با آموزش فرزندان خود مانع از بروز اتفاقات تلخ و ناگوار شوند، ممکن است موضوع ایمنی و پیشگیری از حوادث مربوط به چهارشنبه سوری، در بدو امر برای گروه سنی نوجوانان زیاد جالب نباشد، چرا که آنها مجبورند مقداری محدودیت در ترقه بازی را متحمل شوند، اما میتوان با تشریح خطرات ناشی از این بازی با مواد محترقه مانع از رفتن انها به سمت بازی با این مواد شد و آموزش در این زمینه را برای آنها جالبتر کرد.

خبر جدید  مرکزی| ساوه میزبان اجلاسیه استانی شهدای کارگری استان مرکزی می‌شود

باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند. باید به آنها آموزش داد که آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتشبازی آسیب پذیر هستند.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک در اینباره در گفتوگو با خبرنگار تسنیم و با اشاره به اقدامات انجامشده از سوی این نهاد به منظور کاهش مخاطرات ناشی از مراسم چهارشنبه سوری گفت: به همت روابط عمومی سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک پویش مردمی « نه به چهارشنبه سوری خطرناک»، چهارشنبه آخر سال آرام در کنار خانواده راهاندازی شده است که از مردم عزیز تقاضا داریم که در این پویش حامی ما باشند.

خبر جدید  سفر وزیر راه و شهرسازی به استان مرکزی به روایت تصویر

مسعود آقازیارتی افزود: خوشبختانه امروز فرهنگسازی در زمینه اجرای مراسم شب چهارشنبه سوری بدون استفاده از لوازم و مواد محترقه به خوبی انجام شده ولی در این راستا همچنان از شهروندان تقاضا داریم که بیشتر از گذشته به فکر امنیت و آرامش خود و خانوادههایشان بوده و نکات ایمنی را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: والدین این شب را در کنار فرزندان خود باشند و اگر قرار است آتش روشن کنند به آتش کوچ اکتفا کنند و رانندگان خودروها نیز از تردد بیمورد در این شب خودداری کنند.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک بیان کرد: همچنین مراقب فرزندان خود باشند که مواد محترقه را در جایی پنهان نکرده باشند و همه به این فکر کنیم که یک لحظه شادی به یک عمر پشیمانی نمیارزد.

انتهای پیام/ن


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد