10:56:23 - شنبه 29 سپتامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وقتی بر نامگذاری با معنای بد اصرار می‌شود
ایسنا/قم مدیر روابط عمومی سازمان ثبت احوال قم گفت: درموارد بسیاری، والدین بدون اطلاع از معانی یک اسم، اصرار بر نامگذاری فرزند خود دارند در صورتی که آن اسم معنای بدی دارد و یا هیچ معنی برای آن ثبت نشده است و تنها ظاهر و لفظ آن اسم، زیبا و شکیل به نظر می‌رسد.
وقتی بر نامگذاری با معنای بد اصرار می‌شود

سعید علمدار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در چند سال اخیر، تعداد متولدین پسر در استان قم بیشتر از دختران بوده که از این میان، اسامی همچون علی، امیرعلی، محمد حسین، امیر حسین و امیرعباس بیشترین نام های انتخاب شده توسط والدین بوده است.

وی با تاکید براینکه به دلیل غلبه بُعد مذهبی در استان قم، نامگذاری فرزندان با اسامی مذهبی نسبت به استان های سراسر کشور بیشتر است، خاطر نشان کرد: نام‌های فاطمه، زهرا، زینب، حلما و ریحانه برای دختران نیز بیشترین اسامی ثبت شده در چند سال اخیر است.

علمدار تاکید کرد: ثبت یک اسم برای فرزند، توسط ثبت احوال پس از بررسی کارشناسان و جستجوی معنای آن در فرهنگ لغت انجام می گیرد؛ اسامی که معنا نداشته باشد و یا معنا و مفهوم نامناسبی در آن نهفته باشد به هیچ عنوان ثبت نمی‌شوند.

خبر جدید  فروپاشي استكبار جهاني و صهيونيسم جنايتكار توسط جبهه مقاومت به مركزيت ايران

وی در رابطه با تغییر اسم اشخاص نیز گفت: شخصی که اقدام به تغییر اسم خود می‌کند، اگر سن او زیر ۱۵ سال باشد، این تغییر نام باید توسط والدین و پس از پیگیری‌های قضایی انجام شود، اگر داداگاه این رای را تایید نکند امکان تغییر نام به هیچ وجه وجود ندارد.

مدیر روابط عمومی ثبت احوال قم بیان کرد: افراد بالای سن ۱۵ سال محدودیت کمتری برای تغییر نام خود دارند اما برخی مراحل اداری و قضایی نیز برای این اشخاص باید پیگیری شود؛ این تغییر نام ها باید با دلیل موجه باشد و تغییر اسامی موجه و معنادار به اسامی بی مفهوم ممکن نیست.

خبر جدید  پرواز به عتبات از فرودگاه اراک درحال پیگیری است

علمدار با اشاره به اینکه تعداد متولدین سال۹۷ نسبت به سال گذشته کمتر بوده است گفت: در ۶ ماه اول امسال، تعداد متولدین در استان قم ۱۱ هزار و ۹۸ مورد بوده است در حالی که ۱۲هزارو ۹۳۴ مورد به عنوان متولدین ۶ ماهه اول سال ۹۶ به ثبت رسیده است.

وی در خصوص تعداد فوتی ها در استان قم خاطرنشان کرد: در۶ ماه اول سال ۹۶ تعداد ۲۸۸۱ نفر به عنوان فوتی به ثبت رسیده است که این آمار در ۶ ماه اول سال ۹۷ به ۲۹۰۵ نفر افزایش یافته است.

مدیر روابط عمومی ثبت احوال قم تصریح کرد: معمولا تعداد مرگ و میر در افراد مسن بیشتر از جوانان است اما از آن جا که مرگ و میر در جوانان بیشتر به چشم می آید، تصور می شود که مرگ و میر در قشر جوان افزایش یافته است.

خبر جدید  دشمن به دنبال نااميدكردن نسل جوان از ادامه حركت انقلاب است / مقاومت و بصيرت رمز عبور پيروزي بر استكبار

علمدار افزود: با مقایسه‌هایی که نسبت به دهه های گذشته انجام گرفته است، میزان امید به زندگی بسیار افزایش یافته و در واقع مرگ جوانان نسبت به افراد مسن یا پیر قابل توجه نیست.

وی با اشاره به اینکه معمولا آمار بیش از سه قلو زایی در استان قم بسیار اندک و موردی است، افزود: دوقلو و سه قلو زایی در استان، آمار قابل توجهی دارد به طوری که در ۶ ماه اول سال ۱۵۳ دوقلو و ۱۴ سه قلو به ثبت رسیده است.

لینک منبع خبر

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد