12:31:26 - سه‌شنبه 25 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نرخ باسوادی در استان مرکزی ۴۰ درصد افزایش یافت
اراک – ایرنا – معاون سواد آموزشی آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: نرخ باسوادی در طول چهار دهه انقلاب اسلامی در این استان ۴۰ درصد افزایش یافته است.
نرخ باسوادی در استان مرکزی ۴۰ درصد افزایش یافت

«حسین میرزایی» روز سه شنبه در نشست خبری هفته سواد آموزی، افزود: نرخ باسوادی در ابتدای انقلاب در بین جامعه هدف (سنین ۱۰ تا ۴۹) در استان مرکزی ۵۴ درصد بود که بر اساس آمار آخرین سرشماری سال ۹۵ این شاخص به ۹۶ و پنج دهم درصد و در سال جاری به ۹۷ درصد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: نرخ باسوادی مردان استان مرکزی در بدو انقلاب اسلامی ۵۲ و ۵۸ صدم درصد و نرخ باسوادی زنان ۴۷ درصد بود که در آخرین آمار سرشماری سال ۹۵ این شاخص به ترتیب به ۹۷ و سه دهم و ۹۵ و ۶ دهم درصد افزایش یافته است.
معاون سواد آموزشی آموزش و پرورش استان مرکزی خاطر نشان کرد: نرخ باسوادی در شهرها این استان در این مدت از ۶۳ و ۴۲ صدم درصد به ۹۷ و ۵۷ صدم و نرخ باسوادی در روستاها از ۳۲ و ۶۸ صدم به ۹۲ و ۴۹ صدم درصد افزایش یافته است.
میرزایی گفت: نرخ باسوادی در بین سنین ۱۰ تا ۱۴ سال استان مرکزی بر اساس آخرین آمار سرشماری سال ۹۵ حدود ۹۹ و ۲۹ صدم درصد و بین سنین ۱۵ تا ۱۹ سال استان ۹۸ و ۷۸ صدم درصد بوده است.
وی ادامه داد: سواد آموزی به یکهزار و ۹۰۰ نفر در دوره سواد آموزی، ۵۰۰ نفر دوره انتقال، ۷۷۸ نفر در دوره تحکیم و ۴۵۰ نفر اتباع خارجی امسال به معاون سواد آموزشی آموزش و پرورش استان مرکزی ابلاغ شده است.
معاون سواد آموزشی آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: ۱۱۰ درصد سهمیه ابلاغی در دوره انتقال، ۸۷۸ نفر در دوره تحکیم، یک هزار و ۵۸۴ نفر در دوره سواد آموزی و ۴۵۰ نفر از اتباع خارجی در شهرهای مختلف استان تحت آموزش قرار گرفته اند.
میرزایی یادآور شد: سواد آموزی به یکهزار و ۳۰۰ نفر سواد آموز سال گذشته برای استان مرکزی تعهد شده بود که استان از نظر درصد تحقق در این حوزه رتبه نخست را در سطح کشور به خود اختصاص داد.
وی افزود: این استان در زمینه ارزیابی های ۱۶ گانه سازمان سوادآموزی وزارت آموزش و پرورش سال گذشته رتبه نخست را در سطح کشور به دست آورد.
معاون سواد آموزشی آموزش و پرورش استان مرکزی ادامه داد: سواد آموزی به افراد تحت پوشش این معاونت در دوره سواد آموزی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲۷ درصد افزایش یافته است.
میرزایی گفت: با توجه به افزایش سهمیه ابلاغی به معاونت سواد آموزی آموزش و پرورش در سال جاری طرح هایی شامل شناسایی افراد بیسواد و کم سواد در هنگام ثبت نام دانش آموزان در مدارس، شناسایی این افراد با کمک کانون وکلا و دادگستری استان در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.
وی از اجرای مجازات های جایگزین زندان برای دانش آموختگان دانشگاهی با موافقت دادستان عمومی اراک در استان مرکزی خبر داد و گفت: با پیشنهاد معاونت سواد آموزی و با موافقت دادستان این شهرستان شناسایی و سواد آموزی به افراد بی سواد متناسب با جرم دانش آموختگان جایگزین مجازات زندان آنان می شود.
معاون سواد آموزشی آموزش و پرورش استان مرکزی یاد آور شد: ۳۲ هزار و ۶۸ نفر بی سواد و کم سواد بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ و بر خود اظهاری افراد در این استان وجود دارد که شناسایی این افراد به دلیل نبود همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی از مهمترین مشکلات این معاونت است.
میرزایی گفت: یک میلیون و ۵۲۷ هزار ریال پاداش امسال برای سواد آموزی به افراد بیسواد و کم سواد در نظر گرفته شده است که با وجود این پاداش و به دلیل مشکلات اقتصادی این افراد علاقه ای به حضور در دوزه های سواد آموزی ندارند.
وی ادامه داد: اجرای مسابقات کتابخوانی، اجرای طرح حلقه های کتابخوانی و خواندن با خانواده از جمله طرح های معاونت سواد آموزی استان مرکزی برای افزایش باسوادی و کیفیت سواد آموزی در استان است.
معاون سواد آموزشی آموزش و پرورش استان مرکزی با یادآوری فعالیت سه مرکز یادگیری محلی در استان مرکزی گفت: ۲ مرکز محلی با همکاری سازمان زندان های استان در زندان های اراک و ساوه ایجاد شده است که در این مراکز علاوه بر آموزش سواد آموزی، آموزش های مهارتی نیز به آنان ارایه می شود.
میرزایی افزود: ۱۰۰ نفر از سواد آموزان شهرستان اراک سال گذشته تحت آموزش های هفتگانه رایانه قرار گرفتند که امسال نیز بر اساس برنامه ریزی های انجام شده ۱۵۰ نفر از سواد آموزان در ۲ شهرستان اراک و ساوه تحت این آموزش ها قرار می گیرند.
۳۲ هزار و ۲۲۹ بی سواد و کم سواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در استان مرکزی وجود دارد.
۱۹۵۵/۶۰۱۳/

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  سه شبکه سازمان یافته مدلینگ در استان مرکزی شناسایی شد
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد