13:46:53 - چهارشنبه 26 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نرخ باسوادی استان مرکزی ۴۰ درصد افزایش یافته است
گروه اجتماعی ـ معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: باسوادی در جامعه هدف(افراد بین ۱۰ تا ۴۹ سال) در سال ۵۵ حدود ۵۴ درصد بود که این رقم در سال ۹۵ براساس سرشماری نرخ باسوادی استان به ۹۶، ۵ رسیده است که در مدت ۴۰ سال با رشد ۴۰ درصدی مواجه بوده‌ایم.
نرخ باسوادی استان مرکزی ۴۰ درصد افزایش یافته است

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، حسین میرزایی، معاون سوادآموزی ادارهکل آموزش و پرورش استان مرکزی امروز، چهارم دیماه در نشست خبری که به منظور تشریح برنامههای هفته سوادآموزی در سالن جلسات ادارهکل برگزار شد ضمن گرامیداشت هفتم دیماه سالروز تأسیس نهضت سوادآموزی، گفت: هفته سوادآموزی از اول دی آغاز و تا جمعه هفتم همینماه ادامه دارد.
وی اظهار کرد: شعار روزهای هفته سوادآموزی از شنبه تا جمعه بدین ترتیب است؛ سوادآموزی، رسانههای جمعی و انعکاس دستاوردهای ملی و بینالمللی در ۴۰ ساله انقلاب، سوادآموزی، مشارکت و حمایت از کالای ایرانی، سوادآموزی، خانواده و فرهنگ کتابخوانی، سوادآموزی و مسئولان، سوادآموزی و تجدید میثاق با آرمانهای امام راحل و رهبری، سوادآموزی و فرهنگ ایثار و شهادت، سوادآموزی و ترویج فرهنگ نماز و انتظار.
میرزایی با بیان اینکه به تناسب روزهای هفته برنامههایی در سطح استان برگزار میشود، اظهار کرد: فرمان حضرت امام(ره) در رابطه با تأسیس نهضت سوادآموزی تأثیر زیادی در رشد علم و دانایی و آگاهی جامعه داشت. با سوادی در جامعه هدف(افراد بین ۱۰ تا ۴۹ سال) در سال ۵۵ حدود ۵۴ درصد بود که این رقم در سال ۹۵ براساس سرشماری نرخ باسوادی استان به ۹۶،۵ رسیده است که در مدت ۴۰ سال با رشد ۴۰ درصدی مواجه بودیم.
وی ادامه داد: نرخ با سوادی مردان در سال ۵۵، ۵۲،۵۸ درصد بوده است که این رقم در سال ۹۷ به ۹۷،۳ ارتقا پیدا کرده است، نرخ با سوادی بانوان در سال ۵۵، ۴۷ درصد گزارش شده است که این رقم در سال ۹۵، ۹۵،۶ نرخ باسوادی زنان در استان است. در شهرها ۶۳،۲ درصد نرخ باسوادی بوده است که این رقم در سال ۹۵ به رقمی بالغ بر ۹۷،۵۷ رسیده است، نرخ باسوادی روستاها در سال ۵۵ نیز ۳۲،۶۸ است که این رقم در سال ۹۵، ۹۲،۴۹ گزارش شده است. ۹۹،۲۹ درصد نرخ با سوادی ما در سن ۴ تا ۱۴ سال است.
میرزایی بیان کرد: در حجم ابلاغیه سال جاری سازمان مرکزی برای استان سهمیه ۱۹۰۰ نفر سوادآموزی ایرانی، ۴۵۰ نفر سهمیه اتباع، ۵۰۰ نفر انتقال و ۷۷۸ نفر سوادآموز دوره تحکیم در نظر گرفته شده است. ثبتنام از اول تیرماه آغاز شده و تا ۱۵ دیماه ادامه دارد، همچنین در سوادآموزی دوره انتقال موفق شدیم اوایل مهر ماه ۵۰۰ نفر را تحت پوشش ببریم. در دوره تحکیم نیز خیلی زودتر به حجم ابلاغیه دست یافتیم که علاوه بر این تعداد ۱۰۰ نفر دیگر تقاضای حجم داشتند که در واقع ۸۷۸ نفر در دوره تحکیم تحت پوشش قرار گرفته است. از ۱۹۰۰ نفر حجم سوادآموزی نیز تاکنون یکهزار و ۵۸۴ نفر تحت پوشش بردیم که نسبت به مشابه سال گذشته ۱۲۶،۷۶ درصد رشد داشتیم.
وی ادامه داد: سال گذشته ۱۳۰۰ نفر سوادآموز حجم ابلاغیه بود که توانستیم از نظر درصد تحت پوشش در دورههای سوادآموزی رتبه اول کشور را به خود اختصاص دهیم. در ارزیابی شاخصهای ۱۶ گانه نیز موفق شدیم رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده و در گروه استانهای قابل تقدیر قرار گیریم.
میرزایی ادامه داد: طرح مجازات جایگزین حبس ویژه افراد دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی با جرائم غیرعمد است که به جای رفتن به زندان بیسوادان را شناسایی و آموزش دهند، قبولی این افراد جایگزین حبس آنان میشود. همچنین به مدارس درخواست مدرک تحصیلی والدین ابلاغ شده است تا والدین بیسواد یا کمسواد تحت پوشش آموزش قرار گیرند. این طرح در دادگستری جهت شناسایی افراد بیسواد یا کمسواد در حال اجراست.
این مقام مسئول اضافه کرد: اولین مشکل ما این است که هیچگونه اطلاعاتی از افراد بیسواد در سرشماری سال ۹۵ که ۳۲ هزار ۶۸ نفر است نداریم، متأسفانه برخلاف تلاشهای صورت گرفته مرکز آمار اطلاعات را محرمانه تلقی کرده و در اختیار ما نگذاشت.
وی اظهار کرد: مشکل بعدی عدم انگیزه افراد بیسواد است، آنان انگیزهای برای حضور در چرخه آموزش ندارند، در صورتیکه سیاست تشویقی ایران در حوزه آموزش سوادآموزان بسیار بهتر از سایر کشورهاست، برای هر سوادآموز که با آزمون قبول شود ۱۵۲هزار و ۷۰۰ تومان هدیه در نظر گرفته شده است، در شهرستانها گاه کمک هزینه سفر مشهد مقدس نیز اعطا میشود.
میرزایی اجرای مسابقات کتابخوانی، اجرای طرح «حلقههای کتابخوانی» و «خواندن با خانواده» را از جمله طرحهای معاونت سوادآموزی استان مرکزی در راستای افزایش باسوادی و ارتقای کیفیت سوادآموزی در استان خواند و اظهار کرد: ۲ مرکز محلی با همکاری اداره زندانهای استان ویژه مددجویان در زندانهای اراک و ساوه ایجاد شده است که در این مراکز علاوه بر آموزش سوادآموزی، آموزشهای مهارتی جهت اشتغالزایی پس از اتمام دوره محکومیت نیز در نظر گرفته شده است.
معاون سوادآموزی ادارهکل آموزش و پرورش استان مرکزی در پایان گفت: ۱۰۰ نفر از سوادآموزان شهرستان اراک سال گذشته تحت آموزشهای هفتگانه رایانه قرار گرفتند که امسال نیز بر اساس برنامهریزیهای انجام شده ۱۵۰ نفر از سوادآموزان در شهرستان اراک و ساوه تحت آموزشها قرار میگیرند.
انتهای پیام
منبع :: http://markazi.iqna.ir

خبر جدید  لیگ برتر هاکی ایران در اراک
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد