19:40:50 - شنبه 8 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نخستین نمایشگاه بدایع نگاری ایرانی-اسلامی در شهرستان ساوه برگزار می‌شود
برای نخستین بار نمایشگاه آثار دانشجویی بدایع‌نگاری ایرانی-اسلامی با عنوان «رسم العشق» حاصل طراحی خلاقانه دانشجویان گرافیک موسسه آموزش عالی ناصرخسرو  و در قالب دوره آموزشی یکی از اساتید برجسته این رشته در ساوه  برگزار می‌شود.
نخستین نمایشگاه بدایع نگاری ایرانی-اسلامی در شهرستان ساوه برگزار می‌شود

بهگزارش خبرگزاری تسنیم از ساوه، بدایعنگاری شیوهای از کتابت و کتیبهنگاری است که به عنوان خلاقانهترین آثار در عرصه هنرهای بصری جهان اسلام شناخته میشود.

در این شیوه، هنرمند مسلمان به تأسی از آیات قرآن و کلام بزرگان دینی به مشق عشق میپردازد، قرآن و کلام وحی بهترین و والاترین مرجع این شیوه بوده که در طول تاریخ هنرمندان مسلمان هم برای اتصال به سرچشمه حقیقت و هم طلب شفاعت از خداوند متعال، با آن مشق عشق میکردهاند.

در دنیای معاصر این شیوه، گونهای از هنرحروفنگاری (تایپوگرافی) محسوب میشود که در آن هنرمند با تأثیر از ذهنیت خلاقانه خویش و یا با بهرهگیری از هنر خطاطی و خوشنویسی گذشتگان، به خلق قلم جدید میپردازد.

اگر هنر بدایعنگاری در ردیف حروفنگاری قرار میگیرد، به این دلیل است که حروف در ترکیبات متنوع به گونهای طرح میگردد که جلوه تصویری داشته باشد، در واقع تایپوگرافی صدای تصویر است.

حسین محمودی فر در گفت وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به نقش هنر در ترویج فرهنگ معنوی گفت: امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران در فرمایشات خود هنر را منبر و فراتر از آن عنوان کردند و بر این اساس میتوان گفت مهمترین شاخصه هنر، سوق دادن انسان به سمت کمالات انسانی و معنوی است،هنری که با تجمیع چندین هنر در کنار هم و درگیر کردن حواس انسان به خود و همچنین انتقال مفاهیم به مخاطب موجبات تفکر و به تبع آن تعالی و بالندگی افراد میشود.

خبر جدید  ارتباط صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی با شرکت‌های مدیریت صادرات افزایش می‌یابد

وی افزود: در عین حال یکی از آسیبهایی که جوامع را تهدید میکند عدم تبدیل ارزشهای والای اسلامی و ملی به رفتاری نهادینه در افراد است که هنر به خوبی از عهده این کار برآمده و میتواند در این مسیر نقش مؤثری را ایفا کند.

رئیسفرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه تصریح کرد: حوزههای مختلف فرهنگیچه در بحث تئاتر، خوشنویسی وموسیقی این ظرفیت را دارد که ارزشهای یادشده را به جامعه منتقل کند، چرا که این هنر روح و جان و خیال انسان را مورد پردازش قرار داده و با تاثیری غیرمستقیم در ناخودآگاه وی، به نهادینه کردن رفتارهای مثبت اجتماعی کمک میکند.

محمودیفر بیان کرد: همچنین برگزاری کارگاههای آموزشی مبتنی بر شیوههای روزِاین هنر فاخرنیز میتواند در درخشش هر چه بیشتر هنرمندان شهرستان ساوه در جشنوارههای مختلف استانی تاثیر داشته باشد.

وی ادامه داد: نقش هنر نمایش در ترویج فرهنگ دینی نقشی بیبدیل است و توجه به محتوای ارزشی و طرح مفاهیم دینی از دیگر مواردی است که باید مورد توجه هنرمندان این حوزه قرار گیرد، رویکرد ارگانهای فرهنگی نیز در این میان باید بر حمایت از نمایشنامههای بومی و همچنین آثار نمایشی ارزشمدار استوار باشد، بهویژه نمایشهایی که ارزشهای اجتماعی و دینی را مورد طرح و تأکید قرار میدهند، خوشبختانه اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان ساوهدر همه رشتههای هنری بهویژه بدایعنگاری توجه ویژه داشتند.

رئیسفرهنگ وارشاد اسلامی ساوه خاطرنشان کرد: برگزاری و به نمایش گذاشتن آثار هنری هنرمندان شهرستان ساوه به منظور معرفی ظرفیتهای هنری این شهرستان و همچنین تقویت بعد معنوی در قالب آثار هنری به صورت مستمر در دستور کار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه با همکاری دیگر دستگاههای متولی قرار گرفته، به همین خاطر در فصول مختلف سال بیش از دو نمایشگاه و همچنین در مناسبتهای مختلف نیز متناسب این ایام نمایشگاه دایر میکنیم.

خبر جدید  آستان قدس رضوی در استان مرکزی برنامه‌هایی کیفی ویژه نوروز ۹۸ را اجرایی می‌کند

محمودیفر افزود: در همین راستا برای نخستین بار نمایشگاه آثار دانشجویی بدایعنگاری ایرانی-اسلامی با عنوان «رسم العشق» حاصل طراحی خلاقانه دانشجویان گرافیک موسسه آموزش عالی ناصرخسرو و در قالب دوره آموزشی یکی از اساتید این رشته در ساوه برگزار میشود.

وی تصریح کرد:این نمایشگاه، جلوههایی از ترکیب حروف و نقوش گرافیکی و تلفیق ظرفیتهای سنتی و مدرن بهره گرفته از اسماء الهی و معصومین است که از شنبه ۱۸خردادماه در محل نگارخانه فرهنگسرای ارشاد به مدت یک هفته به همت معاونت فرهنگی ارشاد دایر میشود. در این نمایشگاه ۴۰ اثر بدایعنگاری ایرانی -اسلامی دانشجویان دانشگاه ناصرخسرو ساوه به معرض نمایش گذاشته میشود.

حوزه هنری میتواند نقش مهمی را در بهرهگیری از هنر بدایعنگاری داشته باشد

«منصور مهرنگار» دبیر برگزاری این نمایشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه ناصر خسرو هم در این باره درگفت وگو با خبرنگار تسنیم گفت: «بدایع نگاری» به ترسیم کشیدن خلاقانه «حروف و نقش» و توجه به جنبههای نمادپردازانه و زیباییشناسی آندر هنر ایرانی-اسلامی است.

خبر جدید  اعلام آمادگی استاندار مرکزی برای هرگونه کمک به مناطق سیل‌زده

وی افزود: بدایع به معنی «بدیع و نوآورانه» و کلمه «نگاری» به معنی «نقش درانداختن» بوده که در ترکیب با هم به معنی «ترسیم نقش و حروف خلاقانه» است.

دبیر برگزاری این نمایشگاه تصریح کرد: یکی از ویژگیهای بدایعنگاری توجه به ظرفیتهای بصری- نمادین حروف از منظرهای مختلف در ترکیب با نقوش ایرانی-اسلامی است که به عنوان منبع غنی بصری به بهترین شکل در هنرهای ایرانی پس از اسلام و به ویژه در معماری ایرانی-اسلامی و در مساجد دیده میشود.

مهرنگار بیان کرد: تعالیم ارزشمند اسلام و آرمانهای رفیع انقلاب اسلامی که برگرفته از قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت هستند در عین داشتن جاذبههای موثر باید با زبان هنر به نحوی مطلوب و گرانقدر به مخاطبان و به ویژه نسل جوان منتقل شود.

وی بیان کرد: دشمنان قسمخورده اسلام و انقلاب اسلامی در راه مبارزه با ارزشهای اسلامی و آرمانهای بلند انقلاب از هیچ حرکتی خودداری نمیکنند، از این رو طراحی ساز و کارهای مقابله با آنها الزامی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ناصر خسرو خاطرنشان کرد: در این زمینه ارائه محتواهای غنی اسلامی در قالب بهرهگیری از هنر متعالی اسلامی بیش از پیش نمایان و حوزه هنری در این زمینه میتواند نقش ارزشمند و مهمی را ایفا کند.

انتهای پیام/ ت


منبع :: نخستین نمایشگاه بدایع نگاری ایرانی-اسلامی در شهرستان ساوه برگزار می‌شود

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد