3:10:33 - سه‌شنبه 1 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مطالعه ۸۲ طرح پژوهشی در مرکز تحقیقات کشاورزی مرکزی آغاز شد
اراک – ایرنا – رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: مطالعه ۸۲ طرح پژوهشی در حوزه آب و معرفی محصولات سازگار با کم آبی امسال در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی این استان آغاز شده است.
مطالعه ۸۲ طرح پژوهشی در مرکز تحقیقات کشاورزی مرکزی آغاز شد

«غلامرضا گودرزی» روز دوشنبه در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی، افزود: بخش مرتع و جنگل با ۲۵ طرح بیشترین مطالعات در دست اجرای امسال این مرکز به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: مطالعه ۸۱ طرح نیز سال گذشته در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی انجام شد که بخش جنگل ها و مراتع با ۱۸ طرح بیشترین طرح در دست اجرا را به خود اختصاص داد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: این طرح ها در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی، آب و معرفی ارقام با بهره وری بالا، مقاوم در برابر کم آبی و تنش های محیطی در بخش های مختلف انجام شده است.
گودرزی گفت: هفت گزارش نهایی در سال جاری در بخش جنگل و مرتع ارایه شده و این بخش رتبه نخست را در سطح این مرکز دارد.
وی ادامه داد: مقاله های متعددی در حوزه های مختلف آب و خاک، آبخیزداری، علوم دامی، جنگل و مراتع در مجله های داخلی و خارجی به چاپ رسیده است که بخش گیاه پزشکی، جنگل و مراتع بیشترین تعداد مقالات به چاپ رسیده در سال جاری را به خود اختصاص داده اند.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی افزود: در زمینه انتقال یافته ها و روز مزرعه نیز بخش گیاهپزشکی با ۱۴ عنوان طرح بیشترین تعداد را در این بخش داشته است.
گودرزی یادآور شد: ارقام جدید صنوبر، گندم صدرا، لوبیا قرمز یاقوت و لوبیا چیتی صالح سال گذشته در مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی رونمایی شد و رقم گندم زرینه، جو مهتاب، لوبیا قرمز دادفر و معرفی لوبیا قرمز افق نیز در دهه فجر امسال رونمایی می شود.
وی افزود: انجام تحقیقات هدفمند در راستای اقتصاد مقاومتی، مهارت آموزی به فعالان حوزه کشاورزی، افزایش درآمد، کاهش فقر در جامعه و تجاری سازی تحقیقات از دیگر اهداف مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی در استان مرکزی است.
مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی در سال ۶۲ و مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام استان سال ۷۲ به بهره برداری رسیده است که با ادغام وارتخانه های کشاورزی و جهاد سازندگی در سال ۷۹ با عنوان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی سپس در سال ۹۴ با ادغام مراکز آموزش جهاد کشاورزی استان ها این مرکز با نام مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فعالیت کند.
این مرکز دارای بخش های تخصصی پژوهشی مشتمل بر گیاه پزشکی، منابع طبیعی، آبخیزداری، زراعی و باغی، فنی و مهندسی است.
مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی دارای هفت ایستگاه تحقیقاتی است که بستر مناسبی برای اجرای طرح های تحقیقاتی فراهم کرده است.
۲ ایستگاه از این ایستگاه ها به صورت ملی (پردیس تحقیقات و آموزش ملی لوبیای خمین و پردیس تحقیقات و آموزش انار ساوه) و پنج ایستگاه دیگر (ایستگاه منابع طبیعی مهندس یونسی خسبیجان، گیاهان دارویی علی آباد، علوم دامی فدک، آبخوانداری خشکرود و ایستگاه تحقیقات کشاورزی اراک) بصورت استانی فعالیت می کنند.
۱۹۵۵/۶۰۱۳/

خبر جدید  تنها هیات در استان هستیم که ساختمان مستقل داریم


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد