3:33:03 - یکشنبه 10 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لاشه گاوهای بیمار در تعلل مسئولان استان مرکزی در بیابان رها می‌شود
با شیوع بیماری تب برفکی دامداران در داودآباد استان مرکزی کشاورزان تلفات سنگینی داشته‌اند که با توجه به نبود مکان مناسب دفن بهداشتی لاشه دام‌ها به ناچار آن ها را در بیابان های اطراف این شهر رها می‌کنند.
لاشه گاوهای بیمار در تعلل مسئولان استان مرکزی در بیابان رها می‌شود

بهگزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، بیماری تب برفکی بیماری شایع و عفونی در بین دامها است که گاهی اوقات سبب کشته شدن حیواناتی مثل گاو، گوسفند، گوزن، گاومیش و خوک میشود، تب شدید به مدت دو تا سه روز، بیاشتهایی، کاهش تولید شیر، کاهش شدید وزن حیوان و غیره از علائم این بیماری است.

به سبب اهمیت بالای این بیماری در وارد کردن خسارات سنگین به دامها، باید از شیوع این بیماری در دامداریها جلوگیری کرد در همین راستا اقداماتی نظیر واکسیناسیون به موقع دامها، قرنطینه نمودن حیوانات مبتلا به این بیماری و گاهی از بین بردن دامهای مبتلا و شوزاندن لاشه حیوانات مبتلا از ایجاد خسارات سنگین اقتصادی جلوگیری میکند یا میزان خسارات را کاهش میدهد.

بیماری تب برفکی در بسیاری از کشورهای جهان و ایران وجود داشت، ابتدا در ایران به آن توجهای نشد اما پس از درگیری این بیماری در دامداریهای بزرگ و ایجاد خسارات سنگین اقتصادی برای دولت اقداماتی در راستای کاهش شیوع این بیماری و کنترل آن انجام شد.

علاوه بر اقداماتی که دامپزشکی و سایر دستگاههای مسئول در راستای کنترل و مقابله با این بیماری انجام میدهند دامداران هم باید نسبت به واکسیناسیون دامهای خود حساس باشند، نکات بهداشتی را در دامداریهای خود رعایت کنند و از علائم این بیماری و راههای کنترل آن و قرطینه حیوان آگاهی داشته باشند.

یکی از راههای شیوع این بیماری در کشور ورود دامهای قاچاق به کشور است به همین سبب باید از ورود هر گونه دام قاچاق به کشور جلوگیری کرد همچنین دامهای کشور نیز باید شناسنامه داشته باشند.

خبر جدید  اراک| محیط زیست بدون نظارت کافی برج پرنده‌نگری در تالاب میقان را ساخته است

در استان مرکزی چندین قطب تولید دام وجود دارد یکی از بزرگترین و مهمترینهای آنها شهر داوودآباد از توابع شهرستان اراک است، در این شهرستان دامداری و دامپروری از چرخههای مهم اقتصادی است.

مدتی است دامداریهای این شهر با بیماری تب برفکی دست بهگریبان شدهاند، به گونهای که در اطراف شهر لاشههای دامهای سنگین با بوی تعفن بسیار شدید رها شدهاند، ویروس این بیماری کشنده دام در تمامی محصولات و فرآوردههای دام آلوده مثل گوشت، پوست، شیر و غیره وجود دارد، این ویروس قابلیت زنده ماندن در خارج از بدن دام به مدت ۴۰ روز را داشته و نسبت به حرارت و رطوبت مقاوم و خشک کردنف سرما و نمک بر روی آن اثری ندارد.

این ویروس در گوشت منجمد به مدت ۸۰ روز زنده مانده و در اثر حرارت ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد از بین میرود، تنها راه از بین رفتن آن هم سوزاندن لاشهها حیوانات آلوده بوده، این در حالی است که لاشه حیوانات آلوده بدون هیچ تمهید امنیتی و بهداشتی در اطراف شهر داوودآباد که خود یکی از قطبهای بزرگ تولید دام استان مرکزی است رها شدهاند.

کانون شیوع بیماری تب برفکی در شهرستان داوودآباد

در این راستا مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با تایید این خبر گفت: تعدادی کانون شیوع این بیماری در شهرستان داوودآباد وجود دارد که به دنبال آن چند واحد دامداری در این شهرستان درگیر شدند و باتوجه به فصل گوسالهریزی بیشتر واحدهایی که گوساله جدید آوردند درگیر این بیماری شدند.

خبر جدید  اراک| سیستم جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب‌های روستاهای مجاور سد کمال صالح اجرا می‌شود

محسن شانقی افزود: دامداران تا بهمنماه گوسالهها را وارد بازار میکنند و بهمن و اسفند ماه شروع به گوسالهریزی مجدد میکنند، با توجه به اینکه شهرستان داوودآباد یکی از قطب پرواربندی است هم اکنون به این شهر دام پرواری وارد میشود.

وی ادامه داد: اکنون بیشتر واحدهایی درگیر این بیماری، واحدهایی هستند که دامهای جدید وارد کردند، گوساله در گیر این بیماری شدند که نشاندهنده وجود آلودگی در این دامها است.

شانقی خاطرنشان کرد: گوسالهها از استانهای شمالی و مرزی کشور از مثل گلستان و آذربایجان غربی وارد استان مرکزی میشوند اما اکنون به سبب قاچاق دام این کار را ممنوع کردند.

وی تصریح کرد: از ابتدای بهمنماه بخش واکسیناسیون دام سنگین را در سطح استان داشتیم که در شهرستان داووآباد واکسیناسیون را شروع کردیم همچنین ضد عفونی واحدهای آلوده انجام میشود، اکیپهایی برای ضد عفونی رایگان واحدهایی که درگیر این بیماری هستند به این مناطق اعزام شدند.

خبر جدید  اراک| سیره زندگی آیت‌الله شاهرودی باید الگوی رفتاری مسئولان قرار گیرد

اکیپهایی مثل بخش خصوصی سمپاشی واحدهای دامداری را انجام میدهند

مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: اکیپهایی مثل بخش خصوصی سمپاشی واحدهای دامداری را انجام میدهند، جلسهای هم با شهردار و شورای شهر شهرستان داوودآباد داشتیم که در این جلسه مقرر شد شهرداری بدون هزینه لاشه تلف شده در دامداریها را جمعآوری و در حاشیه شهر به صورت بهداشتی داخل گودالی دفع کند.

شانقی عنوان کرد: شهرداری موتورسمپاش بزرگی در اختیار دامپزشکی قرار میدهد که به صورت رایگان ضد عفونی در تمام شهرستان داوودآباد را انجام دهیم تا شیوع این بیماری به حداقل برسد.

وی بیان کرد: میزان برآورد خسارت به صورت دقیق مشخص نشده زیرا دامداران گزارش دقیقی از میزان تلفات دام خود به دامپزشکی نمیدهند و گاهی اوقات هم دام تلفشده خود را بیرون از شهر میاندازند.

مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی افزود: در اکثر واحدهای درگیر، دامها واکسن زده بودند به همین سبب شدت درگیری بالا نبود و اکنون برای بررسی میزان تلفات بازرسیهایی انجام میشود و آنچه که در سیستم خود ثبت کردیم نشان از آمار پایین تلفات دارد.

بهگزارش تسنیم، مردم و شهروندان شهرستان اراک و داودآباد و در نهایت استان مرکزی منتظر اقدام دامپزشکی استان و شهرداری داوودآباد برای رسیدگی به این لاشههای رها شده هستند.

گزارش از فوزیه حسنی، پریسا قشلاقی

انتهای پیام/ن


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد