18:42:13 - شنبه 30 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قصوری در حفظ خانه‌های تاریخی صورت نگرفته است/ کمبود بودجه داریم
اراک- مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: قصوری از جانب میراث فرهنگی در حفظ و نگهداری خانه های تاریخی اراک صورت نگرفته و با وجود کمبود بودجه، بناهایی که ثبت ملی شده اند را مرمت خواهیم کرد.
قصوری در حفظ خانه‌های تاریخی صورت نگرفته است/ کمبود بودجه داریم

علیرضا ایزدی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اخبار منتشر شده طی چند روز اخیر در رابطه با تخریب دو مورد از خانه‌های تاریخی اراک و نقدهای صورت گرفته مبنی بر قصور میراث فرهنگی استان مرکزی در نگهداری از خانه‌های تاریخی، اظهار داشت: طی چند روز گذشته در استان و از جمله شهر اراک، شاهد بارش سنگین باران و برف بودیم که در چنین شرایطی بناهای تاریخی و خشتی دچار مشکل می‌شوند و همانطور که در اراک شاهد این قضیه بودیم، در بخشی از بازار تاریخی نراق نیز این مساله به علت بارش‌ها به وجود آمد که مشغول رفع خطر هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی افزود: خانه تاریخی «حاجی باشی» در شهر اراک از جمله بناهای ثبت ملی شده استان مرکزی است که به مرور زمان بخشی از آن خراب و بخش دیگر نیز توسط مالکان تخریب شده و در چند روز اخیر به علت بارش سنگین، بخشی از دیوار این خانه دچار رهاشدگی گردیده بود که خطر زیادی در صورت فروریختن برای عابران و اتوموبیل ها و… ایجاد می‌کرد. به همین سبب ناچارا و برای حفظ جان شهروندان و جلوگیری از بروز هر گونه حادثه، مجموعه شهرداری وارد عمل شد و به رفع خطر از این ملک پرداخت.

خبر جدید  وضعیت توزیع شکر در مرکزی موجب نارضایتی مردم شده است/ لزوم اصلاح روند

ایزدی بیان کرد: قطعاً حفظ بناها و خانه‌های تاریخی ثبت ملی شده برای ما اهمیت فراوان دارد و میراث فرهنگی استان نیز در این زمینه نقش نظارتی خود را به طور جدی پیگیر است، اما حفظ جان شهروندان اولویت دارد و از سوی دیگر انتظار داریم که مالکان و وراث در حفظ این بناها با میراث فرهنگی همکاری داشته باشند، چرا که ما توان خرید این بناها را با توجه به کمبود بودجه نداریم. در حال حاضر تملک خانه تاریخی حاجی باشی اراک نیاز به ۱۲ میلیارد تومان بودجه دارد که میراث فرهنگی با توجه به اعتبار خود، امکان خرید این ملک را ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی خاطر نشان ساخت: با وجود کمبود اعتبارات، در رابطه با خرید خانه حاجی باشی با توجه به اینکه به ثبت ملی رسیده، پیش از این مکاتباتی را با سازمان میراث فرهنگی کشور داشتیم و همچنان پیگیر هستیم تا اعتبار ویژه ای برای حفظ و مرمت آن قبل از تخریب بیشتر اختصاص داده شود.

خبر جدید  نمایشگاه بزرگ تولیدات صنعتگران داخلی در تهران برگزار می شود

وی در ارتباط با تخریب خانه تاریخی انصاری اراک طی چند روز اخیر نیز گفت: در رابطه با خانه انصاری نیز شرایط مشابهی وجود داشت و بر اثر بارش در معرض تخریب بود و همچنین بنا وضعیتی داشت که قابل استحکام بخشی نبود. این خانه دارای مالکانی است که در مورد آن حق تصمیم گیری دارند و از سوی دیگر این بنای تاریخی به ثبت ملی نرسیده بود. در شرایط کنونی که دچار مشکلات مالی عدیده و کمبود بودجه هستیم، طبیعتاً حفظ بناهایی که به ثبت ملی رسیده اند و بخش مهمی از هویت فرهنگی استان هستند، برای ما اهمیت و اولویت دارد.

خبر جدید  شناسایی بیش از ۱۱۰ هزار فرد دارای فشار خون بالا در استان مرکزی

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی عنوان کرد: در راستای حفظ بناهای تاریخی ثبت ملی شده استان، پیگیری جدی به منظور تأمین اعتبار برای مرمت خانه تاریخی حاج باشی اراک را در دستور کار داریم و این پیگیری برای سایر بناهای مهم و ثبت شده استان از جمله بازار تاریخی اراک و نراق، مسجد جامع ساوه و… مدنظر قرار دارد.

ایزدی ادامه داد: در بسیاری از شهرهای تاریخی کشور، برای مرمت و حفظ بناهای تاریخی خود مالکان وارد عمل شده اند و اقدامات مطلوبی انجام شده و تمام کار بر عهده بخش مردمی بوده است. در همین راستا تسهیلاتی با نرخ سود پایین به مالکان بناها و خانه‌های دارای ارزش تاریخی اعطا می‌شود که در این ارتباط با شهرداری اراک و شورا نیز رایزنی‌های صورت گرفته و تلاش داریم تا از این طریق به حفظ این داشته‌های تاریخی استان بپردازیم.

کد خبر ۴۵۷۸۵۰۳


منبع :: https://www.mehrnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد