13:29:06 - دوشنبه 24 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عملیات مرمت ۷۹ شی باستانی استان مرکزی در دست انجام است
اراک – ایرنا – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: عملیات مرمت ۷۹ قطعه شی ارزشمند باستانی کشف شده این استان مربوط به دوره های مختلف تاریخی توسط کارشناسان در دست انجام است.
عملیات مرمت ۷۹ شی باستانی استان مرکزی در دست انجام است

« علیرضا ایزدی » روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: ۱۰ قطعه از این اشیا را سفالینه های دوره ایلخانی تشکیل می دهد که دارای ارزش های قابل توجهی به لحاظ طرح، رنگ، ریخت شناسی هندسی و نوع تزئینات هستند و به همین علت حفظ، نگهداری و مرمت اصولی آن ها اهمیت زیادی دارد.
وی اظهار داشت: ۵۲ قطعه سکه الیمائی، ۱۵ قطعه سکه اشکانی، یک قطعه سکه ساسانی و یک قطعه سکه اموی، دیگر اشیایی هستند که توسط کارشناسان زبده میراث فرهنگی درحال مرمت است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: این سکه ها روایت های گوناگون و با ارزشی از نوع هنر سکه زنی، لوگو سازی، چهره پردازی، تاریخ نویسی و فلزکاری دوره های تاریخی مختلف را نشان می دهند که غیر از ارزش تاریخی، وجهه پررنگ تر داده های باستانی را در خود همراه دارند.
ایزدی افزود: ۷۰ درصد این اشیا مرمت شده و به زودی و پس از پایان کار مرمت در موزه های استان به نمایش گذاشته می شوند.
وی اظهار داشت: ۹۰ درصد این اشیا در عملیات های حفاری و باستان شناسی کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان کشف و شناسایی شده اند و ۱۰ درصد باقی نیز از حفاران غیرمجاز ضبط شده است.
۹ موزه دولتی و یک موزه خصوصی در استان مرکزی وجود دارد.
بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که ۸۵۰ اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
۶۹۹۱/۶۰۱۳/

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  56 بقعه متبرکه استان مرکزی میزبان سوگواری یاس نبوی است
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد