12:26:28 - شنبه 18 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
طرح گردشگری تالاب میقان اراک ساماندهی و مطالعه شود
اراک – ایرنا – معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: با توجه به ظرفیت بالای تالاب میقان اراک در حوزه گردشگری باید ساماندهی و مطالعه این طرح تسریع شود‌.
طرح گردشگری تالاب میقان اراک ساماندهی و مطالعه شود

به گزارش ایرنا، «مهدی زندیه وکیلی» روز شنبه در کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: مطالعات این طرح گردشگری باید با تاکید استاندار مرکزی صورت بگیرد و وضعیت منطقه از شرایط کنونی خارج شود.
وی اظهار داشت: کارفرمایی این مجموعه برعهده میراث فرهنگی استان است و هزینه انجام مطالعه طرح گردشگری تالاب نیز برعهده شرکت املاح معدنی خواهد بود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: در صورتی که مطالعه طرح توسط محیط زیست استان انجام شود اجرای آن با کمترین مشکل مواجه و نتایج اثربخش تری عاید گردشگری استان می شود.
زندیه وکیلی افزود: زیربخش های این طرح مهم نیز باید با محوریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان باشد اما حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان باید رصد و نظارت موضوعات زیست محیطی مربوط به تالاب را در دستور کار خود قرار دهد و به مسایل زیستی جانوری، گیاهی و پوششی آن بپردازد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: نگاه گردشگری به تالاب میقان مورد توجه کارشناسان استان قرار گرفته و برای این مهم نشست های متعددی برگزار شده است.
«علیرضا ایزدی» افزود: ظرف یک ماه آینده نتایج طرح مطالعاتی تالاب میقان اراک مشخص و روند اجرایی آن در دستور کار مسئولان قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: طرح های گردشگری در مجموعه تالاب میقان اراک باید به تایید محیط زیست استان برسد و اهلیت سرمایه گذاران نیز مورد توجه مجموعه استان است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اظهار داشت: این اداره کل در تلاش است تا همایش بین المللی اکو توریسم را به میزبانی اراک با هدف، معرفی جاذبه گردشگری تالاب برگزار کند.
ایزدی گفت: با توجه به ظرفیت تالاب میقان اراک این میزبانی می تواند گامی موثر برای گردشگری ملی و منطقه ای را فراهم کند.
وی در ادامه توضیح داد: بازار تاریخی اراک به عنوان الگوی هویتی اراک نقش مهمی در جلب سرمابه گذار دارد که طرح مطالعاتی آن آماده شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اظهار داشت: مجموعه تاریخی غار نخجیر دلیجان از جمله دغدغه های میراث استان است که با آغاز فعالیت بخش خصوصی در این حوزه امید است سطح رضایتمندی در ارایه خدمات گردشگری فراهم شود.
در این نشست با ۲۵ طرح گردشگری در حوزه های بوم گردی، هتلداری، خدماتی، رفاهی، تفریحی، سفره خانه سنتی و مهمانپذیر موافقت، پنج طرح مخالفت و سه طرح از دستور کارگروه برای بررسی بیشتر خارج شد.
بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که ۸۷۳ اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
تالاب کویری میقان اراک در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده و به عنوان یکی از زیستگاه های مهم ۱۴۰ گونه پرنده است.
دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، اثرات مستقیم در مهار کانون های تولید شن، نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.
کنگر، خودکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنچه، حواصیل، اردک سبز از جمله پرندگان مهاجر استان مرکزی هستند.
درنای خاکستری از گونه های خاص و مهم تحت حمایت بین المللی است که تالاب میقان هر ساله با آغاز فصل سرما میزبان کوچ موقت این گونه ارزشمند است.
تالاب کویری میقان اراک در مجموع ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد که سطح آبگیر آن ۱۰ تا ۱۲ هکتار برآورد می شود.
۶۹۹۱/۶۰۱۳/

خبر جدید  مدارس نوبت عصر شهر اراک تعطیل شد


منبع :: طرح گردشگری تالاب میقان اراک ساماندهی و مطالعه شود

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد