12:17:57 - پنج‌شنبه 14 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ضرورت بازگردانی آب در صنایع استان مرکزی
وزیر ورزش و جوانان دقایقی پیش با استقبال مسئولان ارشد استان مرکزی وارد اراک شد.
ضرورت بازگردانی آب در صنایع استان مرکزی

ضرورت بازگردانی آب در صنایع استان مرکزی

به گزارشخبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ استاندار مرکزی در هفتمین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان گفت: صنایع استان سال آینده باید برای بهره گیری از پساب و بازگردانی آب در خط تولید تلاش کرده و استفاده مجدد از پساب در این واحدها الزامی است.
آقای آقازاده افزود: واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی استان مرکزی نیز باید بازگردانی آب را در دستور کار خود قرار داده و اداره کل محیط زیست، آب منطقه ای و شرکت آب و فاضلاب روستایی و شهری نیز باید برای اجرا این مهم همکاری لازم را داشته باشند.
وی با اشاره به افزایش بارش ها در سال آب جاری گفت: نباید مدیریت بر رودخانه قره چای به دلیل افزایش بارندگی ها توسط فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی کنار گذاشته شود بلکه همه مسئولان وظیفه دارند با مدیریت هرچه بیشتر بر این رودخانه زمینه افزایش آب ورودی به سد ساوه را افزایش دهند.
استاندار مرکزی افزود: با اصلاح مسیر رودخانه قره چای و افزایش آب ورودی به سد ساوه زمینه حضور واحدهای صنعتی بزرگ در این شهرستان و افزایش اشتغال در استان فراهم می شود.
آقازاده گفت: با توجه به ظرفیت منابع آب استان مرکزی اکنون امکان ایجاد مصرف جدید در استان وجود نداشته و تنها با صرفه جویی می توان زمینه حضور صنایع جدید را در استان فراهم کرد.
وی افزود: شورای آب در برخی از شهرستان ها به خوبی برگزار شده است و برخی شهرستان شامل خمین و شازند از هدفگذاری های انجام شده در سال جاری عقب هستند، که باید این عقب افتادگی ها جبران شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی هم در این نشست گفت: اکنون بخشی از آب مورد نیاز صنایع شهرستان اراک از آب شهری تامین می شود که نیاز است با جایگزینی آب چاه های غیرشرب و استفاده از پساب، آب سد کمال صالح برای مصرف شرب اختصاص یابد.
زندیه وکیلی افزود: همچنین نیاز است با استفاده از آب سر ریز سد کمال صالح در صنایع بزرگ شهرستان اراک و خاموش شدن چاه های این صنایع زمینه صرفه جویی از مصرف سفره های زیر زمینی شهرستان در فصل زمستان فراهم شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی هم گفت: ۲۶۷ میلیمتر بارندگی از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در این استان وجود باریده که میزان این بارش ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴۰ و بلند مدت ۴۰ درصد افزایش داشته است.
آمره ای افزود: شهرستان های شازند و اراک بیشترین میزان بارش را در سال آبی جاری داشته اند.
وی گفت: میزان رواناب ها از ابتدای سال آبی جاری تا کنون نسبت به مدت مسابه سال گذشته در استان مرکزی ۲۱۶ درصد رشد داشته و بیشتر رودخانه های استان اکنون جاری هستند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی افزود: میزان آب ورودی به سد ساوه در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۳ و حجم مخزن این سد ۶ درصد افزایش یافته است.
آمره ای گفت: سد کمال صالح امسال قبل از ورود سیلاب های بهاره ۱۰ متر مکعب در ثانیه سر ریز کرده و به سمت استان لرستان جاری شده است.
وی افزود: رودخانه قره چای امسال نیز همانند سال های گذشته با بستن سردهانه ها مدیریت شده است و در صورت بسته سدن ۲ تا سه سردهانه باز این رودخانه، آب بیشتری به این سد وارد می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی گفت: سه متر مکعب بر ثانیه اکنون به سد ساوه وارد شده و ۵۵ میلیون متر مکعب آب در مخزن این سد وجود دارد.
آمره ای یاد آور شد: پرکردن ۳۵۸ چاه غیر مجاز امسال برای استان مرکزی تعهد شده بود که تا کنون ۲۶۵ حلقه این چاه ها پر شده است.
وی ادامه داد: ۱۲ میلیون متر مکعب آب با پرشدن این چاه ها در دشت های استان مرکزی صرفه جویی شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی گفت: ۴۰۹ حلقه چاه از ابتدای سال جاری تا کنون تعیین و تکلیف شده است.
آمره ای تعیین و تکلیف چاه های فرم یک (چاه های بدون مجوز که قبل از سال ۸۵ حفر شده) را از برنامه های این شرکت در سال آینده عنوان کرد و گفت: یک هزار و ۶۰۰ حلقه چاه بدون مجوز که قبل از سال ۸۵ حفر شده، در استان وجود دارد.
وی ادامه داد: ۶۵ میلیون متر مکعب آب سالانه به ۲ هزار و ۶۹۷ واحد صنعتی استان مرکزی تحویل می شود که بخشی از این آب ها از منابع آبی سطحی و بخشی از طریق چاه ها تامین می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی خاطر نشان کرد: اکنون درخواست های جدیدی برای استقرار صنایع بزرگ و کوچک در استان می شود که با توجه به کمبود آب، مصرف آنان به سمت استفاده از چاه های کشاورزی سوق داده می شود.
آمره ای گفت: سه واحد صنعتی بزرگ شامل نیروگاه، پالایشگاه و پتروشیمی در منطقه شازند وجود دارد که حجم زیادی از سفره های زیر زمینی این منطقه برداشت می کنند و نیاز است برای صرفه جویی در آب سفره های زیر زمینی در فصل زمستان از سر ریز سد کمال صالح بهره مند شوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی هم گفت: ۱۲ هزار متر مکعب پساب صنعتی در استان وجود دارد که رها سازی شده و برنامه ای در استان برای استفاده از این آب ها وجود ندارد.
میرزایی افزود: نیاز است با استفاده از پساب این صنایع از بر هم خوردن توازن در آب منطقه جلوگیری شود.
استان مرکزی ۱۲ شهرستان، یک میلیون ۴۴۰ هزار نفر جمعیت و ۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی کوچک و بزرگ دارد.


منبع :: http://markazi.iribnews.ir

خبر جدید  جوشش مهربانی برای کمک به نیازمندان
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد