12:52:20 - دوشنبه 20 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سرعت پیری جامعه با تدابیر حکیمانه کند می شود
اراک – ایرنا – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: سرعت پیری جامعه با برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های حکیمانه کند می شود.
سرعت پیری جامعه با تدابیر حکیمانه کند می شود

به گزارش ایرنا، «بهروز اکرمی» روز دوشنبه در کار گروه اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی در محل استانداری این استان، افزود: سرعت پیری جمعیت کشور و به خصوص استان مرکزی در سال های اخیر شدت گرفته و این مهم به جای اینکه به یک موضوع سخنرانی تبدیل شود باید به عنوان یک دغدغه اصلی در تمامی دستگاه های اجرایی چاره اندیشی شود.
وی ادامه داد: با ایراد سخنرانی جمعیت کشور و استان مرکزی جوان نمی شود، بنابراین مراکز علمی و دانشگاه های کشور با همکاری دستگاه های مسئول باید نسبت به مقابله با این پدیده مهم چاره اندیشی کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: آمارها و گزارش های استان باید به عنوان یک منبع کارآمد در دانشگاه ها و مراکز علمی استان مورد بررسی قرار گرفته و دلایل عمده کاهش یا افزایش موالید، کاهش یا افزایش ازدواج و کاهش و افزایش مرگ و میر مشخص و راهکارهای لازم نیز ارائه شود.
اکرمی در ادامه سخنان خود در خصوص گسترش فرهنگ کتابخوانی نیز تاکید کرد و گفت: چشاندن شیرینی مطالعه در ذائقه لایه های مختلف جامعه به خصوص کودکان و نوجوانان تنها راه افزایش سرانه مطالعه در هر جامعه ای است و دستگاه های فرهنگی باید نسبت به این راهکار مهم سرمایه گذاری کنند.
وی اظهار داشت: بدون شک جامعه کتابخوان مسیر توسعه را با سرعت بیشتری پیموده و به رستگاری می رسد و مسئولان باید تلاش کنند امکان عرضه کتاب در تمام بخش های جامعه وجود داشته باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در ادامه سخنان خود در خصوص ارزیابی عملکرد مسئولان در دیدار و سرکشی با خانواده های تحت پوشش اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز گفت: پدیده فقر در مدرنترین جوامع بشری نیز وجود دارد اما می توان با دیدار و همدردی با این خانواده ها بخشی از آلام آنها را تسکین داد.
اکرمی اظهار داشت: الگوی رفتاری ملت ایران به عنوان پایگاه مذهب مقدس تشیع، امام علی(ع) است که شبانه به خانواده های مستمند طعام توزیع می کرد، بنابراین مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی باید با الگوی گیری از آن امام همام نسبت به توجه هر چه بیشتر به این قشر از جامعه تلاش کنند.
وی افزود: سرکشی از خانواده های فقرا و مستمندان بهترین راه تزکیه نفس است که مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی باید به آن توجه ویژه داشته باشند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی اظهار داشت: یکی از وظایف قانونی مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی سرکشی و رسیدگی به فقرا و مستمندان است و کمیته امداد امام خمینی(ره) وظیفه دارد مدیرانی را که به این امر مهم توجه می کنند به کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان معرفی کند تا در فرصت مشخصی مورد تجلیل قرار گیرند.
مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی نیز در این نشست گفت: سال گذشته هفت هزار و ۷۶۳ واقعه فوت در این استان به ثبت رسید که میزان ثبت نرخ فوت به نسبت سهم جمعیت استان پنج و ۵ صدم درصد است و رتبه استان در ثبت نرخ فوت در کشور پنجم است.
«علیرضا قبادی» افزود: میزان امید به زندگی مردان استان مرکزی ۶۹ و هشت صدم درصد و زنان ۷۱ و ۶ صدم درصد است و میزان ثبت فوت در منطقه شهری چهار هزار و ۶۷۱ و در مناطق روستایی نیز سه هزار و ۹۲ مورد به ثبت رسیده است.
وی بیان کرد: بیشترین دلایل فوت در استان مرکزی در گروه سنی کمتر از پنج سال بیماری های مادر زادی، قلبی و عروقی، بیماری های حول دوران تولد و دستگاه تنفس، در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال حوادث غیر عمدی، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و تومورها و بیماری های دستگاه تنفسی و در گروه سنی بالای ۶۰ سال نیز بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و تومورها و دستگاه های تنفسی است.
مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی بیان کرد: جمعیت جوان این استان در سال ۹۵، ۳۴۶ هزار و ۳۷۵ نفر بود که در سال ۹۷ به ۳۲۴ هزار و ۳۵۰ نفر رسید.
استان مرکزی ۱۲ شهرستان و یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر جمعیت دارد.
۳۰۱۷/۳۰۷۵

خبر جدید  افزایش ظرفیت بنادر و طول بزرگراه ها خدمت انقلاب اسلامی است


منبع :: سرعت پیری جامعه با تدابیر حکیمانه کند می شود

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد