به گزارش برنا از اراک ، دکتر عبدالرحمان رستمیاندر دومین همایش مجمع خیرین سلامت خمین افزود: سازمان های مردم نهاد نمادی از مشارکت اجتماعی هستند و چنانچه ظرفیت این بخش به درستی به کار گرفته شوند میتوان حجم دولت را کوچک کرد و خواستههای اجتماعی منطقی را پیش برد.

وی ادامه داد: سازمانهای مردمنهاد در حوزه پیشگیری سلامت اثربخشی بالایی دارند و استفاده از توان آن ها می تواند روند رو به رشد عوامل خطر بیماری های غیرواگیر را مهار کرده و سبک زندگی مردم را اصلاح کند.

معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: هدف از ایجاد معاونت اجتماعی در دانشکده های علوم پزشکی اجتماعی سازی سلامت است و دانشگاهها باید بر مبنای مسئولیتی که دارند در امور پیشگیری از بیماری ها فعالانه تر عمل کنند.

خبر جدید  تقاطع غیرهمسطح فرمهین افتتاح شد

دکتر رستمیان گفت: خود مراقبتی یک سطح جلوتر از پیشگیری است و با افزایش سواد سلامت خانواده ها می توان مهارتهای لازم خودمراقبتی را به سطوح جامعه منتقل کرد.

وی با بیان اینکه تامین سلامت جامعه نیازمند همکاری بین بخشی است، افزود: برای تامین سلامت روانی، جسمی، فردی و اجتماعی باید همکاری بین بخشی بین نهادها و سازمانهای مختلف وجود داشته باشد.

معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: سازمانها باید برای سلامت کارکنانشان برنامه داشته باشند و تغذیه سالم، فعالیت بدنی و کاهش مصرف سیگار را موردتوجه قرار دهند.

دکتر رستمیان گفت: اگر مشارکت مردمی و همکاریهای بین بخشی وجود نداشته باشد و کار فقط به وزارت بهداشت واگذار شود شاخصهای حوزه سلامت ضعیف می شود و این وظیفه وزارتخانه است که با راهکارهای مناسب، همکاری مردم و ظرفیت دیگر سازمان ها را طبق سیاست های ابلاغی سلامت، برای سلامت مردم به کار گیرد.

خبر جدید  جوان سازی بدنه مدیریتی کشور از اهداف دولت تدبیر و امید است

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه برای هر عضو هیات علمی که کار اجتماعی، خیرخواهانه و خدمتی به مردم ارایه دهد امتیاز در نظر گرفته شده،اظهار داشت: هدف از اعطای این امتیاز تشکر از اعضای هیات علمی برای توسعه فعالیتهای اجتماعی و پیام آور ارزشمند بودن فعالیتهای اجتماعی اعضای هیات علمی است.

معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: رسالت دانشگاه ها تنها تربیت نیروی متخصص نیست بلکه در زمینه پیشگیری از بیماری ها و در عرصه سلامت نیز باید نقشآفرینی شود.

دکتر رستمیان افزود: آسیبهای اجتماعی اعتیاد در جامعه گسترش یافته و دانشگاه باید تلاش کند بر اساس راهبردهای برنامه ششم این آسیبها را با کمک همکاران دانشگاهی وغیردانشگاهی کم کند و این امر باید با مشارکت مردم همراه باشد.

خبر جدید  سهم استان مرکزی از مسکن مهر 39 هزار و 210 واحد است

وی با تاکید برضرورت کار فرهنگی یادآور شد: شیوع بیماری های غیر واگیر محصول سبک زندگی اشتباه مردم است و با مراقبت های آگاهانه از سن کودکی می توان این بیماری ها را پیشگیری و هزینه درمان را کمتر کرد.

معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کانون های سلامت به ساختارمند شدن سلامت اجتماعی کمک می کند و برنامه های جامع سلامت با هدف شناسایی و بهبود شاخص های اولویت دار، اجرای مداخله موثر به منظور بهبود وضعیت با توانمندسازی وبهبود مهارت های مردم در عرصه سلامت صورت می گیرد.