14:17:37 - یکشنبه 4 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رشد ۵ درصدی آسیب‌های اجتماعی نسبت به میانگین جهانی
گروه اجتماعی: مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با بیان اینکه ۳۵ درصد از آسیب‌های اجتماعی ایران نوپدید است، گفت: سالیانه ۱۵ درصد با رشد آسیب‌های اجتماعی در کشور مواجه هستیم در حالیکه میانگین جهانی۱۰ درصد است یعنی ۵ درصد در این بخش از دنیا جلوتر هستیم. غلامرضا فتح آبادی، مدیرکل دفتر امور […]
رشد ۵ درصدی آسیب‌های اجتماعی نسبت به میانگین جهانی

گروه اجتماعی: مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با بیان اینکه ۳۵ درصد از آسیب‌های اجتماعی ایران نوپدید است، گفت: سالیانه ۱۵ درصد با رشد آسیب‌های اجتماعی در کشور مواجه هستیم در حالیکه میانگین جهانی۱۰ درصد است یعنی ۵ درصد در این بخش از دنیا جلوتر هستیم.

غلامرضا فتح آبادی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی گفت: جهان در عصر فرا اطلاعاتی و صنعتی قرار گرفته و قرن ۲۱ را، قرن دگرگونی‌های علمی و تحولات اجتماعی نامگذاری کرده‌اند. از آغاز روزهای قرن ۲۱، هر پنجم و نیم سال یک بار حجم دانش بشری دو برابر شده و هر سه سال، یک بار دانش بشری کهنه می‌شود.
وی ادامه داد: هر سه دقیقه یک بار موضوع جدیدی در علم فیزیک، پزشکی و شیمی حادث می‌شود که نشان دهنده جامعه اطلاعاتی شتابان است که تغییرات زیادی به همراه دارد، این تغییرات زندگی بشری را دگرگون کرده و از ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی تا ساختارهای جامعه را درنوردیده، در واقع می‌توان گفت هیچ پدیده بشری از این تغییرات در امان نیست.

خبر جدید  افتتاح چندین طرح در تفرش با حضور استاندارمرکزی

۳۵ درصد از آسیب‌های اجتماعی کشور نوپدید هستند
فتح آبادی تصریح کرد: جامعه شناسان، عصر امروز را عصر استرس‌ها نامگذاری کرده‌اند در واقع این عصر، عصر شبکه‌های اجتماعی و رنگین کمانی از آسیب‌ها و ناهنجاری اجتماعی است. کشور ما نیز در این میان با تغییرات گسترده مواجه شده به طوریکه ۳۵ درصد آسیب‌های اجتماعی ما نوپدید هستند و سالیانه ۱۵ رشد آسیب‌های اجتماعی را تجربه می‌کنیم ولی میانگین رشد آسیب‌ها در دنیا ۱۰ درصد است یعنی ما ۵ درصد در این بخش از دنیا جلوتر هستیم.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به اینکه ۷ درصد خانواده‌ها در کشور ما درگیر معلولیت هستند گفت: بر اساس آمار، ۱۵ میلیون پرونده مفتوح قضایی در کشور وجود دارد، همچنین سالیانه ۶۰۰ هزار نفر وارد زندان می‌شوند که ۲۱۵ الی ۲۳۰ هزار نفر از این افراد در زندان‌ها ساکن می‌شوند.
وی گفت: دو نیم میلیون زن سرپرست خانوار در کشور داریم این آمار در استان مرکزی ۱۲٫۵ درصد است که نیم درصد از آمار میانگین کشوری بالاتر می‌باشد. در عرصه خانواده هم با تغییرات گسترده‌ای روبرو هستیم از جمله کاهش سن ازدواج، گسست خانواده در اثر طلاق، عدم تمایل به فرزندآوری، گرایش به تک فرزندی و افزایش فاصله فرزند آوری و ناباروری جمعیت، که گفته می‌شود ۳ میلیون نفر، جمعیت نابارور داریم، همچنین با تغییر کارکرد تربیتی خانواده‌ها مواجه هستیم امروز گفتمان در خانواده به ۱۵ دقیقه در شبانه روز رسیده است.

خبر جدید  دوره تخصصی بررسی راهکارهای مقابله با آسیب های اجتماعی

رشد 5 درصدی آسیب‌های اجتماعی نسبت به میانگین جهانی

جزو ۱۰ کشور ضعیف جهان در سرمایه‌های اجتماعی هستیم
فتح آبادی ادامه داد: تغییر در نقش اقتصاد خانواده و اوقات فراغت، به وجود آمدن اشکال مختلف خانواده از جمله خانواده ناتنی، تک والدینی، هم خانگی بدون ازدواج و خانواده‌های تک نفره از جمله پدیده‌های ناشی از قرن ۲۱ است،طبق آمار ۹۵، ۷ درصد از خانواده‌های کشور تک نفره زندگی می‌کنند، در کشور با پدیده اخلاق گریزی مواجه هستیم و جامعه از بی‌تفاوتی اجتماعی رنج می‌برد و قاعدتاً سرمایه اجتماعی کشور جایگاه مناسبی ندارد و جزو ۱۰ کشور ضعیف جهان در بحث سرمایه‌های اجتماعی محسوب می‌شویم به ویژه در بخش اعتماد، امید به آینده، مسئولیت اجتماعی و کارهای داوطلبانه.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با بیان اینکه متاسفانه رصدگری و دیده بانی مناسبی از تحولات اجتماعی در جامعه نداریم، گفت: بیکاری جوانان معضلی است که تمام ساختارهای جامعه را درگیر کرده و سالانه ۶۵۰ الی ۷۰۰ هزار نفر تحصیل کرده مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وارد بازار متقاضیان کار می‌شوند.
فتح آبادی در پایان بیان کرد: در چنین شرایطی باید مشکلات اجتماعی را در سه قالب دید و به بحث‌های ساختاری، میانی و خرد توجه شود. مشکلات کلان سیاست اقتصادی باید خوب تبیین شود، در مشکلات میانی که مشکلات خانواده را نیز در بر می‌گیرد باید ورود جدی داشت و اگر به مشکلات خرد که عوامل متعددی همچون معلولیت را شامل می‌شود بی‌توجهی شود باید منتظر مشکلات بیشتری باشیم.

خبر جدید  ساماندهی و درجه‌بندی کارگاه‌های صنایع‌‌دستی استان مرکزی

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد