11:49:14 - سه‌شنبه 14 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رشد ۱۸۴ درصدی بارش باران در استان مرکزی/۱۵ سد کشاورزی نیاز به مرمت دارند
در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی با بیان اینکه حجم بارش نزولات آسمانی در استان مرکزی ۱۸۴ درصد رشد داشته است تاکید شد: ۱۵ مورد از سدهای کشاورزی استان نیاز به مرمت و بازسازی دارند.
رشد ۱۸۴ درصدی بارش باران در استان مرکزی/۱۵ سد کشاورزی نیاز به مرمت دارند

بهگزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، "آرش بهاروند" مدیرکل هواشناسی استان مرکزی ظهر امروز در شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به استان مرکزی اظهار داشت: بارشهای استان در ماههای آینده نرمال و رگباری است، میزان بارشهای استان ۴۷۴ میلیمتر بوده که نسبت به میانگین بلندمدت ۱۸۴ درصد رشد داشته است.

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی افزود: میزان بارشهای سال آبی امسال در شهرهای اراک ۵۴۲ میلیمتر، ساوه ۲۹۷ میلیمتر، تفرش ۴۵۰ میلیمتر، خمین ۵۱۰ میلیمتر، محلات ۳۶۳ میلیمتر، شازند ۹۵۰ میلیمتر، خنداب ۵۵۹ میلیمتر، کمیجان ۵۱۴ میلیمتر، دلیجان ۲۹۷ میلیمتر، آشتیان ۴۳۸ میلیمتر، غرقآباد ۴۷۹ میلیمتر، فرمهین ۴۰۹ میلیمتر و مامونیه ۳۵۶ میلیمتر بوده است.

وی تصریح کرد: امسال بیشتر میزان بارش در ۲۴ ساعته بیشتر از ۲۰ میلیمتر بود که در نرمال دراز مدت چنین چیزی وجود نداشت.

خبر جدید  بیش از ۱۷ هزار کیلومتر از محورهای مواصلاتی استان مرکزی برف‌روبی شد

بهاروند بیان کرد: در فروردین ماه امسال در یک هفته بیش از ۱۱۰ میلیمتر بارندگی داشتهایم که این مهم در طول ۶۵ سال گذشته بیسابقه بوده است.

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی عنوان کرد: اقلیم کشور خشک و نیمه خشک بوده و کشور و استان از سال ۸۱ درگیر خشکسالی است. گرمایش زمین سبب کاهش بارندگیها شده و چند سال پرباران نمیتواند خشکسالیها این چند سال را جبران کند.

۱۵ مورد از سدهای کشاورزی استان نیاز به مرمت و بازسازی دارند

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این جلسه با اشاره به بندها و سدهای کشاورزی استان گفت: در استان ۴۴ سد متعلق به جهاد کشاورزی وجود دارد که در سیلاب اخیر نزدیک به ۱۵ مورد از آنها نیاز به مرمت و بازسازی دارد.

مجید آنجفی افزود: برای نگهداری و مرمت این سدها، ردیف بودجه در نظر گرفته میشد که چند سال است این ردیف بودجه، به ردیف بودجه وزارت نیرو منتقل شده است.

خبر جدید  اراک| وضعیت غار نخجیر دلیجان مطلوب نیست

وی تصریح کرد: طی چند سال اخیر به سبب عدم رسیدگی به این سدها، هماکنون آنها نیاز به رسیدگی و مرمت دارند.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به کشت گیاهان آببر در استان گفت: کشت هندوانه با روشهای نوین، آببر نیست و تصور عمومی در این زمینه غلط است.

خبر جدید  واکنش وزیر صنعت به افزایش قیمت خودرو+فیلم

آنجفی بیان کرد: سالهای گذشته ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی استان تحت کشت هندوانه قرار میگرفت که با اقدامات، سال گذشته به یک هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده است.

وی عنوان کرد: عمده مشکلاتی که در کشت هندوانه در استان وجود دارد به این سبب است که کشتها در اراضی خارج از تحت شبکه شرب، کشت میشوند.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی کشت هندوانه در استان، جمع نکردن پلاستیکهایی است که موقع کشت استفاده میشود، زیرا علاوهبر زشت شدن چهره زمین، مشکلات زیست محیطی هم ایجاد میکند.

انتهای پیام/ش


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد