3:07:24 - چهارشنبه 26 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دوره آموزشی «مداخلات در آزار جنسی کودکان» در اراک برگزار شد
گروه اجتماعی – دوره آموزشی مداخلات در آزار جنسی کودکان تحت سرپرستی بهزیستی استان با حضور امینی مدیرکل، علی‌مددی معاون امور اجتماعی و کارشناسان دفتر شبه خانواده استان و مربیان مراکز نگهداری فرزندان برگزار شد.
دوره آموزشی «مداخلات در آزار جنسی کودکان» در اراک برگزار شد

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، دوره آموزشی مداخلات در آزار جنسی کودکان تحت سرپرستی بهزیستی استان با حضور امینی مدیرکل، علیمددی معاون اموراجتماعی و کارشناسان دفتر شبه خانواده استان ومربیان مراکز نگهداری فرزندان برگزار شد.
زهرا امینی مدیرکل بهزیستی استان مرکزی با حضور در این دوره آموزشی عنوان کرد: با عنایت به رویکرد اصلی دفتر شبه خانواده که توانمندسازی فرزندان از جنبههای مختلف اقتصادی، روانی، عاطفی، اجتماعی و… میباشد، همچنین توجه همهجانبه به راههای تامین سلامت روان فرزندان تحت سرپرستی، مداخلات بهنگام در معضل کودکآزاری و کاهش عوارض آن، نقش مهمی را در ایجاد حساسیت برای کنترل این معضل ایفا میکند.
امینی با اشاره به انواع کودکآزاری از جمله جسمی، روحی، کلامی، عاطفی و جنسی افزود: بهزیستی بعنوان یک نهاد تخصصی در پیشگیری از آسیبهای اجتماعی قدم برداشته و در توانمندسازی افراد در معرض آسیب اجتماعی و بازگشت آنان به زندگی سالم نقش موثری دارد.
مدیرکل بهزیستی استان مرکزی بیان کرد: بدیهی است ارائه آموزشهای لازم به کودکان و مربیان مراکز بسیار مفید و ضروری است و آموزشها برای سنین مختلف متفاوت است و شکل خاص خودش را دارد اما آنچه مسلم است باید این آموزشها هم به مربیان و هم به کودکان ارائه شود.
وی گفت: یکی از گروههای هدف برنامه اورژانس اجتماعی کودکان آزاردیده هستند که در صورت گزارش موارد کودکآزاری تیم سیار اورژانس اجتماعی ۱۲۳ در اسرع وقت به محل اعزام شده و به بررسی شرایط میپردازند و در صورت مشاهده این مهم، کودک به مرکز مداخله در بحران ارجاع میگردد و اگر حضور کودک در خانواده موجب آسیب به وی شود، کودک از خانواده جدا و در مراکز نگهداری بهزیستی پذیرش میگردد.
وی گفت : خط ۱۲۳ سعی دارد با مداخلات روانی، اجتماعی در پیشگیری از وقوع آسیبهای اجتماعی از جمله پدیده کودکآزاری پیشگیری نماید و در این راستا کارشناسان این خط بصورت سیار در سطح شهر فعال بوده و پس از دریافت هرگونه گزارش مبنی بر کودکآزاری با هماهنگی نیروی انتظامی مداخله نموده و طی مراحل قانونی کودک آسیبدیده را به بهزیستی تحویل مینماید.
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان نیز در ادامه افزود: اولین راهبرد، افزایش آگاهی مربیان و تمرکز بر توسعه آموزش مهارتهای زندگی و فرزندپروری است. آگاهسازی راجع به قانون راهبرد دوم است که بسیار اهمیت دارد، هنوز خیلی از افراد نمیدانند که کودکآزاری جرم مشهود است.
وی افزود: شناسایی بهنگام و مداخله بهنگام اورژانس اجتماعی، اقدامات قضایی به موقع، نقش رسانهها، نقش سمنها، نقش قانون و راهبردهای قانونی و رویکرد حمایت اقتصادی از خانواده به عنوان دیگر راهبردهای سازمان بهزیستی برای پیشگیری از کودکآزاری است.
وی ادامه داد: باید بتوانیم خانوادهها را با اورژانس اجتماعی آشنا کنیم چرا که آگاهسازی تاثیر زیادی در میزان اطلاعرسانی درباره کودکآزاری دارد و باعث میشود حضور سریعتری برای مداخله داشته باشیم.
علیمددی افزود: آموزش کارشناسان شاغل در خانههای بهزیستی برای مداخلات صحیح و حرفهای با کودکان آسیبدیده و موارد کودکآزاری، آشنایی با اختلالات شایع رفتاری کودکان آسیبدیده، شناخت کودکان در معرض آسیب و کودکانی که کاندید کودکآزاری به اشکال مختلف هستند مهمترین، راهبردهای پیشگیری از کودکآزاری جنسی (مهارتهای اساسی در کار با کودکان بازمانده از کودک آزاری) شایستگیهای نیروی انسانی در کار با کودکان، مداخلات روانشناختی برای کودکان بازمانده از آزار جنسی از سرفصلهای مهم این دوره آموزشی میباشد.
لازم به ذکر است این دوره آموزشی با عنوان مداخلات در آزار جنسی کودکان تحت سرپرستی با هدف شناخت و پیشگیری از سوءرفتار با کودکان واقدامات درمانی در کودک جنسی به مدت ۱۶ ساعت جهت مدیران، مربیان، مددکاران وروانشناسان خانههای کودکان ونوجوانان دولتی و غیردولتی به تعداد ۴۰ نفر با تدریس علیمددی معاون اموراجتماعی بهزیستی استان برگزار شد.
انتهای پیام
منبع :: http://markazi.iqna.ir

خبر جدید  از نقش زنان در پیروزی انقلاب تا کشیدن خط بطلان بر افکار نظریه‌پردازان غربی
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد