12:58:18 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جنگل کاری در ۴۰۰ هکتار از اراضی اراک آغاز شد
اراک – ایرنا – معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: جنگل کاری در ۴۰۰ هکتار از اراضی منطقه چپقلی اراک آغاز شد.
جنگل کاری در ۴۰۰ هکتار از اراضی اراک آغاز شد

«حمید رضا مرادی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به کوهستانی بودن منطقه چپقلی امکان کشت گونه های جنگلی در ۷۰۰ هکتار مراتع این منطقه وجود دارد و تاکنون طرح جنگل کاری در ۱۰۰ هکتار از اراضی این منطقه انجام شده است.
وی ادامه داد: با اجرای این طرح ۵۰۰ هکتار از اراضی منطقه چپقلی شهرستان اراک با هدف جلوگیری از ورود ذرات آلاینده سوخت فسیلی صنایع زیر کشت گونه های جنگلی می رود.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: اجرای طرح جنگل کاری در اراضی چپقلی اراک توسط ۲ گروه با چهار دستگاه بیل مکانیکی در حال اجرا است و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری بهره برداری از این طرح آغاز شود.
مرادی یادآور شد: ۱۷۰ میلیارد ریال اعتبار امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری، بیولوژیکی و جنگل کاری در استان مرکزی اختصاص یافته که تاکنون ۱۱ میلیارد ریال به منطقه چپقلی اراک اختصاص یافته و ۱۶ میلیارد ریال نیز انعقاد قرارداد شده است.
وی گفت: با توجه به خشکسالی های و کمبود بارش، تلاش شده در اجرای این طرح از گونه هایی کم آب بر شامل داغداغان و سنجد بهره گیری شود تا در آینده بتوان از مزیت اقتصادی گونه سنجد نیز استفاده کرد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: مطالعه اجرای طرح جنگل کاری در ۲ هزار هکتار از اراضی بین نیروگاه شازند تا منطقه چپقلی با هدف ایجاد فیلتر بیولوژیکی برای جذب بخشی از آلایندگی های صنایع و جلوگیری از ورود آلاینده ها به شهرستان اراک انجام شده است.
مرادی، از پیش بینی کشت بذر بادامچه در ۲۱۰ هکتار از منطقه نهرمیان شهرستان شازند خبر داد و گفت: یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح اختصاص یافته است که تا کنون ۷۰ درصد این اعتبارات تخصیص یافته است.
مرادی افزود: با اختصاص این اعتبارات تاکنون بذر بادامچه در ۱۰۰ هکتار از اراضی این منطقه با هدف افزایش کشت گیاهان دارویی در استان مرکزی انجام شده است.
استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد.
۱۹۵۵/۶۰۱۳/

خبر جدید  معاونت پژوهش دانشکده علوم قرآنی خمین در کشور برتر شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد