2:51:51 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تقویت توانمندی های محیط بانان ضروری است
اراک – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: تقویت توانمندی های محیط بانان در کنار کسب مهارت های علمی و تخصصی باید در عرصه محیط زیست استمرار یابد.
تقویت توانمندی های محیط بانان ضروری است

به گزارش ایرنا، «رضا میرزایی» روز یکشنبه در دوره آموزشی چگونگی مقابله و بقا در شرایط سخت برای محیط بانان استان مرکزی در اراک افزود: محیط بانان از جمله نیروهایی هستند که در طول فعالیت کاری خود با مخاطرات زیادی همراه هستند.
وی بیان کرد: محیط بانان کشور همه توان خود را برای حفظ حیات وحش به کار گرفته اند و تاکنون شهدای زیادی از این قشر تقدیم شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: محیط بانان برای توانمندی در مدیریت مناطق خدمتی باید دانش خود را به روز کنند و این مهم مورد تاکید سازمان حفاظت محیط زیست کشور است.
میرزایی بیان کرد: دوره های ویژه ای برای تقویت سطح مهارت و دانش محیط بانان این استان در نظر گرفته شده و افزایش این دوره ها با جدیت دنبال می شود.
دوره آموزشی «مقابله و بقاء در شرایط سخت» ویژه محیط بانان استان مرکزی از امروز (یکشنبه) آغاز و تا عصر فردا (دوشنبه) ادامه دارد و در این دوره بیش از ۵۰ نفر حضور دارند.
این دوره آموزشی به صورت تئوری و عملی است و هدف از برگزاری آن آموزش و آشنایی ماموران اجرایی با نحوه برخورد با مشکلات و مخاطرات در طبیعت و کاهش آمار حوادث احتمالی است.
آشنایی با اکولوژی و ویژگی های طبیعی، نحوه استفاده از تجهیزات فنی و مدرن، آشنایی با روش های زندگی، اقامت و اصول کمپینگ، آشنایی با روش برخورد با مشکلات، حوادث و مخاطرات، آشنایی با اصول جهت یابی و رهایی از گم شدن، آموزش رانندگی در شن و باتلاق، آموزش کمک های اولیه، تعامل بامردم بومی و دید در شب از جمله سر فصل های آموزشی این دوره است.
استان مرکزی یکی از مناطق برخوردار طبیعی در امتداد زاگرس است که انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی، دشت و غیره را در خود دارد و بر اساس آخرین مطالعات انجام شده تاکنون ۳۶۳ گونه جانوری شامل ۵۳ گونه پستاندار، ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۲۰ گونه دوزیست، ۱۷گونه آبزی و یکهزار و ۳۳۶ گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.
۱۲ و ۲۵ صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب ۱۱ منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه ها و پناهگاه های حیات وحش کشور محسوب می شوند.
مناطق تحت حمایت استان مرکزی شامل ۲ منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک و الوند خمین، ۲ پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شکار ممنوع بازرجان تفرش، کلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است.
منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک دارای حدود ۹۷ هزار هکتار وسعت و اولوند خمین هشت هزار و ۶۰۰ هکتار است.
استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است.
۳۰۰۵/۳۰۷۵

خبر جدید  ورود و خروج دام به استان مرکزی تنها با مجوز دامپزشکی است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد