13:08:52 - شنبه 22 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعیین عرصه و حریم ۸ اثر تاریخی در استان مرکزی
گروه فرهنگی – مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: ۸ اثر تاریخی در شهرستان‌های اراک، ساوه و زرندیه تعیین عرصه و حریم می‌شوند.
تعیین عرصه و حریم ۸ اثر تاریخی در استان مرکزی

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی امروز یکم دیماه در جمع خبرنگاران گفت: تعیین عرصه و حریم کلیسای مسروپ مقدس، حمام علیای سنجان، مسجد شبستان سنجان، بقعه پیر مراد آباد و یک خانه تاریخی در شهر اراک، تکیه جهانبیگ و آب انبار میرزا حسین عاملی در شهرستان ساوه و تپه سرقلعه مامونیه در شهرستان زرندیه در جهت حفظ و جلوگیری از تعدیهای آگاهانه و سهوی در دستور کار قرار گرفته و تا پایان سال به تصویب سازمان میراث فرهنگی کشور میرسد.
وی افزود: گرچه تمام آثار تاریخی دارای اهمیت خاص و منحصربهفرد هستند، اما آثاری مانند کلیسای مسروپ مقدس اراک که از همزیستی مسالمتآمیز ادیان ابراهیمی در طول تاریخ روایتها و حکایتها دارند از اهمیت خاصتری برخوردارند و از فرهنگی سخن میگویند که احترام به عقاید و اقلیتها یک اصل ریشهدار و باور عمومی در آن بوده است. تاریخ نهچندان بلند شهر اراک گرچه از طول کوتاهی برخوردار است اما عرض فرهنگی آن از پیشینه فکری منسجم و والایی سخن میگوید که احترام به اقلیتهای مذهبی یکی از اصول آن بوده است. کلیسای مسروپ مقدس یکی از طلایهداران تاریخی همزیستی مسالمتآمیز شهروندان بوده از همین جهت از ارزش فوقالعادهای برای سازمان میراث فرهنگی برخوردار است و با تعیین و ثبت عرصه و حریم آن میتوان امیدوار بود از هر گونه گزند زمانه در امان بماند.
وی در پایان اظهار کرد: ثبت ملی آثار تاریخی استان و در ادامه تعیین عرصه و حریم آنها به صورت مستمر و بدون وقفه انجام خواهد گرفت تا حداقل حفاظتهای ماهوی از این آثار صورت گیرد و منفذ امیدی برای پایداری آنها باشد.
انتهای پیام
منبع :: http://markazi.iqna.ir

خبر جدید  فرماندار شهرستان دلیجان منصوب شد
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد