11:02:20 - سه‌شنبه 18 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ایمن سازی بازار تاریخی اراک آغاز شد
اراک – ایرنا – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان مرکزی گفت: ایمن سازی بازار تاریخی اراک در برابر بارندگی و نفوذ آب در پنج نقطه حادثه خیز این بنای ارزشمند آغاز شد.
ایمن سازی بازار تاریخی اراک آغاز شد

« علیرضا ایزدی » روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این اقدام در راستای رفع خطر برای جلوگیری از ریزش و یا آسیب های احتمالی در فصل زمستان صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: سال گذشته مرمت اصولی راسته های اصلی بازار و ۱۱۲ طاق این مجموعه انجام شد اما میراث فرهنگی استان به این میزان از مرمت قانع نیست و نگهداری از این ثروت ملی در دستور کار است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان مرکزی گفت: ورودی سرای نو، بالکن سرای اکبریان، ورودی سرای اکبریان، طاق میانی تیمچه اکبریان و بالکن سرای گلشن پنج نقطه ای هستند که توسط تیم کارشناسی شناسایی شده اند.
ایزدی افزود: مرمت کاران با داربست بندی و تخته ریزی از خطرات و آسیب های احتمالی به این مجموعه جلوگیری می کنند.
وی اظهار داشت: شهرداری، راه و شهرسازی، اوقاف و هیات امنا بازار هر یک به اندازه میراث فرهنگی در برابر بازار مسئولیت دارند و باید وظایف خود را انجام دهند.
بنای کنونی بازار تاریخی اراک مشتمل بر یک راسته اصلی شمالی جنوبی به طول ۸۸۰ متر و یک راسته شرقی غربی به طول ۶۰۰ متر است که محل تقاطع آن، چهارسوق زیبایی را در وسط مجموعه ایجاد کرده است.
راسته شمالی جنوبی بازار به صورت مستقیم از دروازه قبله در جنوب تا دروازه راهزان در شمال امتداد می یابد.
عرض بازار از ابتدا تا انتها پنج متر است و راسته شمالی و جنوبی به هشت قسمت ۱۰۰ متری، هر قسمت دارای ۵۰ باب مغازه، تقسیم می شود که به هر کدام آن ها گذر می گویند.
در دوره اخیر ۲ گذر قسمت شمالی این راسته تخریب شده و گذر جنوبی یا یک صد متر از جنوب راسته اصلی ، به صورت دو طبقه ساخته شده که ارتفاع آن به هشت متر می رسد.
علاوه بر ۲ راسته اصلی در مجموعه بازار اراک حدود ۲۰ سرا و تیمچه در آن وجود دارد که فعالیت های مختلفی در آن ها در جریان است، ۱۸ واحد از این بناها در قسمت جنوبی بازار قرار گرفته که از مهمترین آن سرای نوذری، سرای کتاب فروش ها و سرای کاشانی است.
سرای نوذری که زیباترین سرای بازار اراک به شمار می آید به فرش فروشان اختصاص دارد و بنای آن در ۲ طبقه و سرای کتابفروش ها نیز از وسعت و معماری جالب توجهی برخوردار است از یک تیمچه و سرای ۲ طبقه تشکیل شده است.
بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که ۸۵۰ اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
۶۹۹۱/۳۰۷۵

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  صنعت استان مرکزی در مسیر توسعه قرار دارد
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد