13:41:29 - چهارشنبه 26 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ایران رتبه نخست تولید ماهی قزل آلا جهان را دارد
اراک – ایرنا – معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست تولید ماهی قزل آلای جهان را کسب کرد.
ایران رتبه نخست تولید ماهی قزل آلا جهان را دارد

به گزارش ایرنا، «حسین عبدالحی» در نشست کارگروه تخصصی توسعه پرورش ماهیان خاویاری استان های غیر ساحلی سازمان شیلات ایران در اراک، افزود: با توجه به بیماری هایی که در زمینه تولید ماهی قزل آلا در کشور شیلی به وجود آمده، جمهوری اسلامی ایران با تولید ۱۶ درصد تولید این ماهی ها در سطح جهان بر اساس آمار سال ۲۰۱۶ فائو رتبه نخست را در این حوزه به دست آورده است.
وی ادامه داد: یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصولات آبزی سال گذشته در کشور تولید شد که ۶۰ درصد آن را محصولات گرمابی، ۳۰ درصد ماهیان سردآبی و بقیه سایر آبزیان و میگو است.
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: ۲۰۰ میلیون قطعه ماهیان زینتی سالانه در کشور تولید می شود که استان های مرکزی و اصفهان رتبه نخست را در زمینه پرورش و تولید این ماهیان دارند.
عبدالحی افزود: ۹۰ درصد تولیدات ماهیان گرمابی کشور در استان های خوزستان، گیلان، مازندران و گلستان تولید می شود و ۱۸ استان کشور نیز در زمینه تولید ماهیان خاویاری در کشور حضور فعال دارند.
وی افزایش تولید میگو به بیش از ۴۰ هزار تن در کشور را از برنامه های سازمان شیلات ایران در سال جاری دانست و گفت: تولید این محصول در چهار استان جنوبی و استان گلستان روند افزایش داشته و پیش بینی می شود با آماده سازی زیر ساخت های نرم افزاری از جمله ایجاد بازار و صادرات زمینه افزایش تولید این محصولات در کشور فراهم شود.
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید میگو رتبه دهم و در زمینه تولید ماهیان گرمابی رتبه پنجم تا ششم جهان را به خود اختصاص داده است و افزایش جایگاه کشور با تغییر گونه تولید در زمینه تولید محصولات گرمابی در دستور کار این سازمان قرار دارد.
عبدالحی گفت: افزایش تولید ۳۲۴ هزار تن محصولات آبزی در برنامه ششم توسعه کشور پیش بینی شده است که ۸۴ درصد آن در هفت استان ساحلی و افزایش تولید بین یکهزار تا هشت هزار تن در هشت استان غیر ساخلی انجام می شود.
وی ادامه داد: با توجه به کاهش منابع آبی کشور بر اثر خشکسالی، افزایش کارایی از منابع آبی در دستور کار سازمان شیلات ایران قرار دارد.
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران اکسیژن دهی در استخرهای تولیدی صنعت آبزی پروری کشور را از دیگر برنامه های سازمان شیلات کشور دانست و افزود: جایگزینی اکسیژن به استخرهای تولید به جای هوادهی به آن ها، افزایش تولید و کاهش هزینه ها در این حوزه به همراه دارد.
عبدالحی خاطرنشان کرد: ۲ هزار و ۵۰۰ تن ماهی خاویاری در کشور تولید می شود که گردش مالی این محصولات تنها در زمینه گوشت حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است که ایجاد تشکل های کوچک نقش مهمی در افزایش گردش مالی و درآمدزایی در این حوزه به همراه دارد.
وی ادامه داد: تامین بچه ماهی خاویاری از جمله بزرگترین مشکلات پیش روی این صنعت بوده و با تامین بچه ماهی های مورد نیاز تولیدکنندگان می توان جهش بزرگی در زمینه تولید این ماهی ها در کشور فراهم کرد.
مدیرکل دفتر بازسازی ذخایر آبزیان سازمان شیلات ایران نیز در این نشست گفت: مزرعه های تولید ماهیان خاویاری در کشور از ۲۰ مزرعه در سال ۹۶ به ۹۰ مزرعه در سال جاری افزایش یافته است.
«ناصر کرمی راد» افزود: ۵۶ مزرعه پرورش ماهی در سه استان شمالی و بقیه در ۱۴ استان غیر ساحلی کشور قرار دارد و سالانه حدود هفت هزار و ۳۳۲ تن گوشت و ۷۳ تن خاویار اکنون در مزرعه های فعال پرورش ماهیان خاویاری در کشور تولید می شود.
وی ادامه داد: ظرفیت های مناسبی برای تولید ماهیان خاویاری در کنار تولید آبزیان گرمابی کشور وجود دارد که بهره گیری از آن ها نقش مهمی در افزایش تولید خواهد داشت.
مدیر کل دفتر بازسازی ذخایر آبزیان سازمان شیلات ایران خاطر نشان کرد: افزایش صادرات ۱۰ هزار تن گوشت و ۱۰۰ هزار تن خاویار در کشور هدفگذاری شده است.
کرمی راد یادآور شد: به منظور جلوگیری از انقراض ماهیان خاویاری در دریای خیزر امسال برای پنجمین سال متوالی صید این ماهیان ممنوع شده است.
وی ادامه داد:پرورش ماهیان خاویاری در استان های غیر ساحلی با هدف حفظ این گونه ارزشمند آبزی در دستور کار سازمان شیلات ایران قرار گرفته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: این استان با وجود صنعتی بودن با تولید سه میلیون تن محصولات کشاورزی از ظرفیت های مناسب برخوردار است و در تولید برخی محصولات دامی و باغی در زمره سه استان برتر کشور قرار دارد.
«مجید آنجفی» افزود: استان مرکزی با وجود دارابودن ۲ درصد جمعیت و وسعت کشور را سه درصد تولید محصولات کشاورزی را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: این استان در زمینه تولید گوشت قرمز رتبه سوم کشور را دارد و ۵۰ درصد این تولید به سایر استان ها و خارج از کشور صادر می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: استان مرکزی با دارا بودن ۱۰ هزار هکتار باغ پسته در شهرستان زرندیه تنها تولیدکننده پسته ارگانیک در کشور به شمار می رود که محصولات خود را به کشورهای اروپایی صادر می کند.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.
۱۹۵۵/۶۰۱۳/

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  صادرات ماهی زنده از استان مرکزی 100 افزایش یافت
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد