2:31:17 - دوشنبه 24 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استان مرکزی در جذب سوادآموز برتر کشور است
خمین – ایرنا – معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: این استان از نظر جذب سوادآموزدر رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در جایگاه اول کشور قرار دارد.
استان مرکزی در جذب سوادآموز برتر کشور است

«حسین میرزایی» روز یکشنبه در نشست شورای پشتیبانی نهضت سواد آموزی خمین، افزود: این استان در ارزیابی عملکرد محو بیسوادی بر اساس شاخص های شانزده گانه در بین ۳۲ استان کشور جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.
وی اظهارداشت: نرخ باسوادی استان مرکزی ۹۶ و پنج صدم است و این اخطه گام های بلندی بعد از پیروزی انقلاب در راستای محو بیسوادی برداشته است.
معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی افزود: نرخ باسوادی استان قبل از پیروزی انقلاب بر اساس سرشماری سال ۵۵ معادل ۵۴ درصد بود اما اکنون به ۹۶ و پنج دهم درصد رسیده است.
میرزایی توضیح داد: طبق سرشماری سال ۹۵ ، ۳۲ هزار و ۶۸ نفردر رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در سطح استان اعلام بیسوادی کردند.
وی ادامه داد: شهرستان خمین در جذب بیسوادان در استان مرکزی پیشرو است و نرخ باسوادی این شهرستان ۹۶ و ۶ دهم درصد عنوان شده که یک صدم از میانگین استانی بیشتر است.
وی گفت: در روه سنی بالای ۶ سال میانگین باسواری خمین از شاخص استانی ۸۷ درصدی کمتر و معادل ۸۲ و ۶ دهم درصد است.
معاون سواد اموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: مهاجرت از شهرستان های اطراف به روستاهای خمین و ماندگار نبودن جمعیت مهاجر در فصل امتحانات پایان سال تحصیلی باعث شده این جمعیت تحت پوشش باسواد شدن قرار نگیرند.
فرماندار خمین نیز در این نشست گفت: مهمترین شاخص توسعه هر کشور باسوادی، دانش و آگاهی جمعیت آن است.
«احمد طهرانی» با تقدیر از تلاش مضاعف خمین در محو بیسوادی افزود: صدور فرمان تاریخی امام خمینی در هفتم دی ماه سال ۵۸ تحولی شگرف در محو بیسوادی و سواد دارشدن جمعیت داشت.
وی ادامه داد: هیچ فردی تمایل ندارد ابراز بیسوادی کند و به عنوان نانوان در دانش و کم سواد شناخته شود.
فرماندار خمین تاکید کرد: مهاجرت ویژه از جامعه عشایر از شهرستان های اطراف به خمین و ساکن شدن در روستاها باعث شده بر نرخ بیسوادان افزوده شود.
مدیر آموزش و پرورش خمین نیز در این نشست گفت: ۲۱۵ سوادآموز این شهرستان درسال تحصیلی جاری جذب دوره های آموزشی این نهاد شدند.
«عبدالرضا پیر حسینی» افزود: سهیمه تکلیفی این شهرستان در جذب سوادآموزی ۱۷۰ نفر است که در سال تحصیلی جاری ۲۱۵ نفر جذب شدند و این شهرستان بعد از شازند در جایگاه دوم از نظر جذب سواد آموز قرار دارد.
وی بیان کرد: ۵۰ دانش آموز بازمانده از تحصیل در این شهرستان شناسایی شده است که به دلایل مشکلات اقتصادی و یا مهاجرت از ادامه تحصیل بازمانده اند.
شهرستان خمین از توابع استان مرکز ی۱۰۵ هزار نفر جمعیت دارد که ۱۸ هزار نفر آن دانش آموز است.
۷۲۷۷/۶۰۱۳/

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  150 هنرمند صنایع دستی استان مرکزی بیمه شدند
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد