3:22:10 - شنبه 16 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استان مرکزی با وجود صنایع کوچک و متوسط همچنان محکم و استوار در مسیر توسعه
کشاورزان شهرستان خنداب ثمره ۲هزار اصله درخت را برای کمک به نیازمندان شهرستان اختصاص دادند.
استان مرکزی با وجود صنایع کوچک و متوسط همچنان محکم و استوار در مسیر توسعه

به گزارشخبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ فعالیت بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ صنایع کوچک، متوسط و بزرگ در استان مرکزی، اکنون این استان را در مسیر توسعه و بالندگی بیش از گذشته قرار داده است.
مقدمه…
وقتی مردان و زنان سختکوش دیار آفتاب سرنخ های خودکفایی را به دست می گیرند، روزهای اوج شکوفایی اقتصادی در استان زرخیز و عالم پرور استان مرکزی، مهد مشاهیر و مفاخر ایران را نوید می دهند.
این، یعنی صنعتگران پرتلاش استان مرکزی وضعیت اقتصادی کنونی را به صحنه نبرد تبدیل کرده اند و برای رشد و پرورش آن باید با اراده و ایمان قوی تر از پیش در مقابل دشمنان قسم خورده نظام اسلامی صف استان مرکزی با بهره مندی از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه اقتصادی
آرایی کنند.

این کوشش و تلاش بیش از پیش حامل خبرهای خوشی برای مردم استان مرکزی است، اخباری از پیشرفت و توسعه همه جانبه اقتصادی استان که از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق این استان صنعتی را در بر می گیرد.
جالب است بدانید که تا پیش از انقلاب اسلامی تنها یک ناحیه صنعتی در استان مرکزی فعالیت می کرده است، اما پس از پیروزی انقلاب یعنی در دهه ۶۰ کار احداث شهرک های صنعتی استان مرکزی آغاز شد و تاکنون هم بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ صنایع در آنها مسقر شده و فعالیت می کنند.
رشد ۴۳ درصدی صادرات صنایع کوچک استان مرکزی…
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان مرکزی می گوید: امسال صادرات انواع کالاهای صنایع کوچک استان مرکزی به تنهایی ۴۳ درصد افزایش داشته است.استان مرکزی با بهره مندی از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه اقتصادی
مصطفی آمره می افزاید: کل صادرات سال گذشته استان ۴۶۱ میلیون دلار بوده که این میزان در ۶ ماهه نخست امسال به ۶۳۹ میلیون و ۵۸۵ هزار دلار رسیده که بیانگر جهش صادراتی و افزایش چشمگیر بوده است.
او می گوید: از این میزان صادرات ۲۸ میلیون و ۹۶۴ هزار دلار مربوط به صنایع کوچک بوده که در سال گذشته ۲۰ میلیون دلار بوده است.
نبود واحد بازرگانی خارجی، مشکل عمده صنعتگران استان مرکزی…
اما در این بین موضوع قابل تامل آن است که چون صنایع کوچک استان مرکزی واحدی به عنوان بازرگانی خارجی ندارند، بخش عمده ای از صادرات آنها به صورت غیر رسمی صادر میشود که این موضوع مانع بزرگی بر سر راه اهداف توسعه صادرات کالا و کسب بازار کشورهای بیشتر است.استان مرکزی با بهره مندی از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه اقتصادی

خبر جدید  انعکاس همبستگی ملی در جریان سیل اخیر

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان مرکزی در اینباره می افزاید: اکنون با وجود ۲۸ میلیون و ۹۶۴ هزار دلار صادرات کالا از صنایع کوچک و متوسط، اما به همین میزان صادرات غیر رسمی هم از طریق رابطان و یا مراجعه مستقیم به واحدها انجام می شود.

صادرات ۹۱۰ میلیون دلاری کالا به ۸۰ کشور دنیا…
به گفته استاندار مرکزی صنایع استان از آغاز سال تاکنون ۹۱۰ میلیون دلار کالا به حدود ۸۰ کشور جهان صادر کرده است.

استان مرکزی با بهره مندی از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه اقتصادی

سید علی اقازاده این موضوع را افتخاری بزرگ برای تولید کنندگان و کارآفرینان استان مرکزی در سالی که تحریمهای شکننده از سوی دشمنان نظام اسلامی علیه مردم ایران انجام شده می داند.استان مرکزی با بهره مندی از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه اقتصادی

مواد پتروشیمی و شمش الومینیوم مهمترین کالای صادراتی صنایع بزرگ استان مرکزی است، اما صنایع کوچک از تنوع بیشتری در زمینه کالاهای صادراتی برخوردارند که مهمترین آنها شامل صنایع فلزی، عایقهای رطوبتی، الیاف، شیشه و صنایع ساختمانی است.
این در حالی است که بخش قابل توجهی از این میزان صادرات از صنایع اراک انجام می شود.
نا گفته نماند که اراک از جمله شهرهای صنعتی کشور است که از نظر گوناگونی محصولات صنعتی نخستین، از نظر وجود صنایع مادر دومین و به طور کلی نیز یکی از چهار قطب صنعتی کشور است.
تجمع بزرگترین صنایع مهم کشور در پایتخت صنعتی ایران…
کلان شهر اراک به دلیل تولید ۸۰ درصد تجهیزات انرژی کشور، وجود صنایع مادر تخصصی، بزرگترین کارخانه تولید کننده آلومینیوم ایران، ماشین سازی کشور، بزرگترین واگن سازی و لوکوموتیوسازی خاورمیانه، بزرگترین تولید کنندهٔ سازههای فلزی ایران، استان مرکزی با بهره مندی از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه اقتصادی

بزرگترین و تنها تولید کنندهٔ ماشینآلات راه سازی در خاورمیانه، بزرگترین کمباین سازی خاورمیانه، بزرگترین تولید کنندهٔ بنزین کشور و بزرگترین صنایع معدنی کشور لقب پایتخت صنعتی ایران را به خود اختصاص داده است.

وجود ۳۷ شهرک و ناحیهٔ صنعتی فعال در استان مرکزی…
اراک همچنین دارای صنایع گوناگون انرژی، فلزی، نفت وپتروشیمی، شیمیایی، نساجی، ماشین آلات، ساختمانی، معدنی، غذایی، چوب و مبلمان است که برخی از این واحدها مانند هپکو، آونگان، املاح معدنی ایران، آذرآب، شرکت آلومینیوم ایران، شرکت آلومرول، ماشین سازی، کمباین سازی، پتروشیمی و واگن پارس از صنایع بسیار مهم کشور به شمار میروند.استان مرکزی با بهره مندی از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه اقتصادی

خبر جدید  روابط عمومی و رسانه 2 رکن سرنوشت ساز زنجیره اطلاع رسانی هستند

تولیدات صنایع اراک علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، به کشورهای خارجی هم صادر می شود و به همین دلیل بخش بزرگی از صادرات کالاهای صنعتی به خارج از کشور را به خود اختصاص داده است.

۸۰ درصد کارخانه های کوچک استان مرکزی زیر مجموعه صنایع بزرگ…
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد کارخانه های کوچک استان مرکزی زیر مجموعه صنایع بزرگ است معتقد است:

استان مرکزی با بهره مندی از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه اقتصادیانعطاف پذیری صنایع کوچک و متوسط در مقابل نوسانات اقتصادی، سلیقه های متغیر بازار، تنوع تولید و تغییر محصول تولیدی در حداقل زمان، بخشی از خصوصیات صنایع کوچک و متوسط است که باید برای صنعتگران و کسانی که قصد ورود به وادی صنعت را دارند تبیین شود.
سعید فرخی، خوشه بندی صنایع استان مرکزی را الگویی ارزشمند در زمینه توسعه اقتصادی استان می داند و می گوید: تولید انبوه و جذب بازارهای خارجی بخشی از ویژگی های این الگوی جهانی است.
رتبه نخست استان مرکزی از نظر تعداد شهرکهای صنعتی کشور…
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان مرکزی با اشاره به رتبه نخست استان مرکزی در کشور از نظر تعداد شهرکهای صنعتی می گوید: استان مرکزی در زمینه صنایع کوچک و متوسط در وضعیت مطلوبی استان مرکزی با بهره مندی از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه اقتصادی

قرار دارد و استقرار دو هزار و ۴۹۵ واحد صنعتی در شهرکهای صنعتی استان که هزار و ۶۵۲ واحد آن موفق به دریافت پروانه بهرهبرداری شدهاند از دیگر موفقیت های صنعتگران استان مرکزی است.

عقد ۲۱۱ قرارداد واگذاری زمین…
مصطفی آمره با اشاره به اقدامات حمایتی در زمینه افزایش سطح تولید و صادرات صنایع کوچک و متوسط در استان مرکزی می افزاید: ۲۱۱ قرارداد و ۲۳۰ هکتار زمین به متقاضیان واگذار شده که با بهره برداری از آنها ۶ هزار و ۶۰۰ شغل ایجاد خواهد شد و البته در حوزه زیرساختها هم ۴۱۱ میلیارد ریال در شهرکهای صنعتی استان هزینه شده است.
همه این تلاش ها حاکی از خبرهای خوش برای مردم استان مرکزی و گویای عزم پولادین صنعتگران و مسئولان استان برای رسیدن به اهداف توسعه اقتصادی است.
ضرورت ارتقای فن آوری صنایع کوچک و متوسط با بهره گیری از فن بازار منطقهای…
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان مرکزی یکی از مشکلات واحدهای صنعتی استان را استفاده نکردن صاحبان آنها از فن آوری نوین می داند و می گوید: فن بازار منطقهای استان در این زمینه به مدد صنعتگران آمده و با فعالیت خود، تاکنون ۳۶۰ عضو هم جذب کرده است.استان مرکزی با بهره مندی از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه اقتصادی

خبر جدید  حادثه رانندگی در محور ساوه همدان با 5 کشته و مصدوم + عکس

آمره می افزاید: واحدهای صنعتی استان شرایط دانش بنیان شدن را دارند و اکنون ۲۰ شرکت که قابلیت دانش بنیان شدن را دارند شناسایی شده اند و این مسیر برای توسعه صنایع کوچک و متوسط با هدف افزایش تولید و صادرات همچنان با جدیت ادامه دارد.

همچنان پویا و استوار در سنگر تولید…
با وجود همه تحرم های ظالمانه دشمنان نظام اسلامی، صنعتگران متعهد و متخصص ایرانی در صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی برای بالندگی روز افزون کشورهمچنان استوار و مقاوم در سنگر تولید ایستاده اند.استان مرکزی با بهره مندی از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه اقتصادی
این صنایع با ایجاد شغل برای بیش از ۳۵ هزار نفر نقش بی بدیلی در توسعه اقتصادی استان مرکزی و کشور ایفا می کنند.

حرف آخر…
بدون تردید واحدهای صنعتی کوچک و متوسط نقش حیاتی در توسعه اقتصادی و رونق کسب و کار در استان مرکزی دارند که باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
اکنون این صنایع به دلیل هزینه های کمتر و بازدهی زودتر نسبت به صنایع بزرگ و مادرتخصصی در دنیا مورد توجه قرار گرفته و بخش قابل توجهی از موفقیت کشورهای پیشرفته؛ توسعه و حمایت از صنایع کوچک و متوسط است.
این نوع صنایع علاوه بر توسعه اقتصادی و صنعتی، درصد قابل توجهی از ایجاد اشتغال را هم به خود اختصاص می دهند.
بنابراین اگرچه در چهار دهه عمر پر برکت انقلاب اسلامی شاهد رشد فزاینده صنایع کوچک و متوسط در استان مرکزی بوده ایم اما هنوز هم برای توفیق در رقابت با کشورهای تولید و صادرکننده کالا و کسب بازارهای متعدد جهانی، مسیر دشواری پیش روی صنعتگران ایرانی است که باید با خودباوری، تلاش بیشتر و حمایت همه جانبه مسئولان به این مهم دست یابیم./
نویسنده: سید احمد طباطبایی


منبع :: http://markazi.iribnews.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد