18:32:56 - جمعه 12 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آمار واکسیناسیون دام در مرکزی طی سال گذشته ۶۵درصد افزایش یافت
اراک- مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: پنج میلیون و ۶۲۸ هزار رأس دام سبک و سنگین طی سال گذشته در استان علیه بیماری‌های دامی واکسینه شدند که نسبت به سال قبل از آن ۶۵درصد افزایش داشته است.
آمار واکسیناسیون دام در مرکزی طی سال گذشته ۶۵درصد افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن شانقی با اعلام این خبر اظهار داشت: استان مرکزی به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی در محل ترانزیت دام و فرآورده‌های خام دامی قرار دارد و این مهم احتمال شیوع و انتقال بیماری‌های مختلف دامی را به طور بالقوه در استان افزایش داده است.

وی افزود: یکی از اهداف دامپزشکی برنامه‌ریزی دقیق و صحیح در خصوص ایمن‌سازی دام‌ها در برابر بیماری‌هایی نظیر تب برفکی، آبله، ppr و مبارزه با بیماری‌های مشترک مانند بروسلوز (تب مالت)، سل، هاری و سیاه زخم است که برای برآورده شدن این هدف، سال گذشته ۵ میلیون و ۶۲۸ هزار رأس دام سبک و سنگین علیه بیماری‌های دامی مایه‌کوبی شدند که نسبت به سال ۹۶ شاهد پیشرفت ۶۵ درصدی بودیم.

خبر جدید  ضبط و معدوم سازی بیش از ۱۳۱تن موادغذایی غیربهداشتی در استان مرکزی

شانقی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه شناسایی و ریشه‌کنی بیماری‌های دامی و مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بیان کرد: اداره کل دامپزشکی در چند سال اخیر با استفاده از تکنولوژی روز و پیشرفته‌ترین برنامه‌ها و نرم‌افزارها و به کارگیری سامانه اطلاعات جغرافیایی بیماری‌های دامی در سه سطح شهرستان، استان و کشور (سازمان دامپزشکی کشور) امکان گزارش‌دهی عملیات بررسی و تعیین کانون بیماری را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به صورت اینترنتی فراهم کرده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی افزود: از آنجا که اولویت سازمان دامپزشکی مبارزه با دو بیماری مهم بروسلوز (تب مالت) و سل به عنوان بیماری‌های مشترک است، بنابراین واکسیناسیون دام‌ها علیه بروسلوز و تست سل در طول سال انجام می‌شود، اما مبارزه با بیماری‌های دیگر نظیر تب برفکی به صورت فازبندی انجام می‌شود.

خبر جدید  اجرای واکسیناسیون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سراسر استان مرکزی

مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به واکسیناسیون و تست تب مالت افزود: در طرح مبارزه هدفمند با بیماری تب مالت که قابل انتقال بین انسان و دام می‌باشد تعداد ۵۳۱ هزار و ۱۳۱ رأس دام سبک و سنگین علیه بیماری تب مالت واکسینه شدند و از تعداد ۱۷ هزار و ۳۲۶ مورد تست تب مالت تعداد ۸۳ مورد مثبت تشخیص داده شد.

خبر جدید  هدف گذاری صادرات ۱.۲ میلیارد دلاری برای استان مرکزی در سال ۹۸

شانقی تعداد تست مشمشه را ۸۵۹ مورد در سال گذشته و تعداد یک مورد مثبت بیان و تصریح کرد: در سال گذشته ۲۵ هزار و ۳۴۵ مورد تست سل ویژه دام‌های سنگین انجام شد که تعداد ۱۴ مورد مثبت تشخیص داده شد. همچنین ۵۱۹ هزار و ۸۱۳ رأس دام علیه بیماری شاربن با افزایش ۱۰ درصدی و ۱۱ هزار و ۵۳ قلاده سگ‌های گله و خانگی علیه بیماری‌هایی که به عنوان بیماری مشترک بین انسان و دام مطرح هستند، رایگان واکسینه شدند.

کد خبر ۴۵۸۸۴۴۱


منبع :: https://www.mehrnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد