13:30:24 - یکشنبه 30 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آمادگی دانشگاه فرهنگیان کشور برای تربیت ۲۵ هزار معلم
گروه فرهنگی – رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور گفت: دانشگاه فرهنگیان آمادگی خود را برای آموزش ۲۵ هزار معلم از مهرماه امسال به وزیر آموزش و پرورش، شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده است. آموزش این تعداد معلم در دانشگاه فرهنگیان در شرایطی امکان‌پذیر است که وزارت آموزش و پرورش ردیف استخدامی این تعداد معلم را از سازمان امور اداری و استخدامی کشور اخذ کند.
آمادگی دانشگاه فرهنگیان کشور برای تربیت ۲۵ هزار معلم

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، حسین خنیفر، رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور، امروز، هشتم دیماه در مراسم نکوداشت یکصد سال تربیت معلم در ایران و ۷۵ سال در استان مرکزی که در دانشگاه فرهنگیان اراک برگزار شد گفت: معلم و متعلم در رشد یکدیگر تأثیر دارند، ایران کشوری استخواندار و پیشینهدار در امر تعلیم و تربیت است، در دوره هخامنش اولین مدرسه حقوق بنا شد، ایرانیان در رشتههای طب، فلسفه، داروسازی، ادبیات و… سرآمد بودند و آموزش قبل از اسلام در کشور وجود داشته است چراکه قم قبل از اسلام مبدع مکتبخانه ایرانیان بوده است.
وی با اشاره به اینکه تمام نگارندهگان کتب اصلی ایرانیان هستند، اضافه کرد: ۱۰۰ سال قبل دارالمعلمین و ۶۷ سال قبل از آن دارالفنون توسط امیرکبیر تأسیس شد، ۴۰ سال قبل از امیرکبیر یعنی ۲۰۷ سال پیش عباس میرزا نخستین گروه تحصیلی را به خارج اعزام کرد. در سال ۹۰ دانشگاه فرهنگیان ۲۱ هزار دانشجو پذیرفت و سپس با یک شیب ملایم این میزان کاهش یافت به طوری که در سال ۹۱ تعداد دانشجو جذب شده ۱۹ هزار، در سال ۹۲، ۱۶ هزار و در سال ۹۳ به ۱۱هزار و در سال ۹۴ به ۷هزار، سال ۹۵به ۵ هزار رسید تا اینکه آذر سال قبل مشخص شد که ۲۵ هزار صندلی خالی در کشور وجود دارد.
این مقام مسئول اضافه کرد: کمبود پرسنل آموزش و پرورش بسیار زیاد است و تقریبا در سال آینده با کمبود ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار نفری مواجه هستیم، امسال با کمبود ۷۸ هزار نیرو روبهرو بودیم که با تدابیر اخذ شده برطرف شد و سال آینده نیز با پذیرشهای صورت گرفته کمبودها رفع میشود.
وی بیان کرد: تدوین برنامه یکصدسالهای برای دانشگاه تعریف شده است، در این برنامه تمام رشتههای دانشگاهی برای ارائه در پردیسهای بسیار بزرگ فرهنگیان در ۳۱ استان کشور پیشبینی شده است. برنامه بلندمدتی برای ایجاد پردیسهای بزرگ تحت عنوان دانشگاه جامع تربیت معلم استانی در دست اقدام است است، ۳۱ دانشگاه ۱۰۰ هکتاری برای ۳۱ استان تأسیس شود تا ریشه کمبود معلم برای همیشه خشک شود.
خنیفر با اشاره به اینکه ایجاد رشته مدیریت آموزشی، مدیریت آموزشگاهی و رشته سند تحول بنیادین در دستور کار این دانشگاه قرار دارد گفت: با توجه به پایشی که در سه ماه اخیر صورت گرفته است این دانشگاه از ظرفیت بالایی در زمینه آموزش فرهنگیان برخوردار است که باید مورد بهرهبرداری قرار گیرد.
این مقام مسئول اظهار کرد: این دانشگاه آمادگی خود را برای آموزش ۲۵ هزار معلم از مهرماه امسال به وزیر آموزش و پرورش، شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده است. آموزش این تعداد معلم در دانشگاه فرهنگیان در شرایطی امکانپذیر است که وزارت آموزش و پرورش ردیف استخدامی این تعداد معلم را از سازمان امور اداری و استخدامی کشور اخذ کند.
وی ادامه داد: پس از جنگ جهانی دوم ۱۹۴۵ تمام کشورهای موفق از طریق آموزش مدارج عالی پیشرفت را طی کردند نه با پول. ایران نیز زمانی موفق است که فتیله معلمی را بالا کشیده و شیر نفت را ببندد که در این راستا اراده محکم و قوی نیاز است که البته تاکنون محقق نشده است.
خنیفر تصریح کرد: دانشجویان دانشگاه فرهنگیان به معلمی به عنوان شغل نگاه نکنند، معلمی حرفه، هنر و عشق است، همواره به فکر مطالعه و رشد فکری خود باشید، زیرا بر اساس نظریه دانشمندان در سال ۲۰۲۵ در هر هفتاد روز علم عوض میشود، بر همین اساس نیاز است بروز باشید.
وی گفت: آخرین فرصت نظام جمهوری اسلامی ایران تعلیم و تربیت است، ایران تنها کشور دنیا است که دارای ۷۵ مواد معدنی به صورت همزمان است، باید به دنبال تغییر باشیم و به جای چرخهای زیرخاکخوری، صادرات خام به سمت تعلیم و تربیت حرکت کرده و انسانسازی کنیم. در دنیای جدید ۷ مؤلفه قدرت، فرصت، سرعت، ثروت، اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی وجود دارد که باید خود را برسانیم که اگر نرسانیم عقب خواهیم ماند.
خنیفر در تشریح وظایف معلمان افزود: معلمان حق ندارند در کلاس درس از افعال منفی استفاده کنند، آنها باید مشکلات خود را پشت در گذاشته و بعد وارد کلاس شوند، همچنین حق مطرح کردن مشکلات خود در کلاس درس را ندارند، وظیفه اصلی آنها تعلیم و تربیت و تزریق امید است، آنها باید به روشهای جدید تدریس توجه داشته و فرابگیرند.
رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور در پایان، تصریح کرد: در سال ۵۷، ۴۰۰ مرکز تربیت معلم در کشور وجود داشت که۳۰۲ مرکز تعطیل شدند ولی در حالحاضر ۶۴ پردیس و ۳۴ مرکز در کشور فعال هستند.
انتهای پیام
منبع :: http://markazi.iqna.ir

خبر جدید  پرداخت بیش از ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان صدقه توسط مردم استان مرکزی
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد