14:38:20 - چهارشنبه 7 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آغاز فاز اول مرمت مدرسه تاریخی امام خمینی(ره) در اراک
گروه اجتماعی: مدیرکل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان مركزی از آغاز مرمت فاز اول مدرسه تاریخی سپهداری اراک، معروف به مدرسه امام خمینی(ره) خبر داد. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، به نقل از روابط عمومي اداره‌كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری استان مركزی، سید محمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی […]
آغاز فاز اول مرمت مدرسه تاریخی امام خمینی(ره) در اراک

گروه اجتماعی: مدیرکل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان مركزی از آغاز مرمت فاز اول مدرسه تاریخی سپهداری اراک، معروف به مدرسه امام خمینی(ره) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، به نقل از روابط عمومي اداره‌كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری استان مركزی، سید محمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی گفت: مدرسه سپهداری نخستین مدرسه بنا شده در اراک است که به مدرسه امام خمینی(ره) شهرت دارد. این مدرسه یکی از بناهای تاریخی دوره قاجار است که همزمان با تاسیس بازار اراک به دستور یوسف خان گرجی، سپهدار اعظم و بانی شهر اراک ساخته شد، این بنا در ضلع شرقی چهار سوق بازار اراک واقع شده است.
حسینی افزود: این بنا در ادوار گذشته دائماً مرمت شده و یکی از اقدامات موثر در حفظ بنا، مرمت گنبد در سال ۹۳ بود حفاظت از این بنا همچنان ادامه دارد و فاز اول، مرمت بام‌ها انجام خواهد شد.
وی در ادامه اظهار کرد: معماری داخلی مدرسه از طرح چهار ایوانی است که از آن میان، دو ایوان شمالی و جنوبی بلندتر و عظیم تر هستند، در پیرامون حیاط مدرسه ۲۵ حجره وجود دارد و هر حجره دارای یک ایوان کوچک در جلو و قسمت نشیمن در عقب می‌باشد، سردر و لچکی حجره‌ها با کاشی‌های خشتی هفت رنگ تزئین شده است. گنبد مدرسه یک پوش بوده و در نوع خود بزرگترین گنبد آجری در بافت قدیمی اراک محسوب می‌شود. از عناصر داخلی مدرسه می‌توان به آب ‌انبار و صحنی نسبتاً وسیع با حوضی سنگی در میان آن اشاره کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی در پایان ضمن اشاره به حفظ بناهای تاریخی شاخص استان بیان کرد: میراث فرهنگی تمام تلاش خود را برای حفظ این بناهای ارزشمند انجام می‌دهد و با بازسازی و مرمت بناهای تاریخی استان می‌توانیم در جذب گردشگر عملکرد مثبتی داشته باشیم و با توجه به پتانسیل‌های استان در بخش ابنیه‌ تاریخی باید در برنامه‌ریزی‌ها انسجام داشته باشیم.
یادآور می‌شود: امام خمینی(ره) تحصیلات حوزوی خود را در دوران نوجوانی در این مدرسه گذراندند.

خبر جدید  امضاء قرارداد همکاری و انتقال دانش فنی تولید تجهیزات فوق پیشرفته ال ای دی+فیلم

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد