12:16:16 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آغاز طرح جنگل کاری درمنطقه چپقلی اراک
طرح جنگل کاری در ۴۰۰ هکتار از اراضی منطقه چپقلی اراک آغاز شد.
آغاز طرح جنگل کاری درمنطقه چپقلی اراک

آغاز طرح جنگل کاری درمنطقه چپقلی اراک

به گزارشخبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: با توجه به کوهستانی بودن منطقه چپقلی امکان کشت گونه های جنگلی در ۷۰۰ هکتار مراتع این منطقه وجود دارد و تاکنون طرح جنگل کاری در ۱۰۰ هکتار از اراضی این منطقه انجام شده است.
مرادی افزود: با اجرای این طرح ۵۰۰ هکتار از اراضی منطقه چپقلی شهرستان اراک با هدف جلوگیری از ورود ذرات آلاینده سوخت فسیلی صنایع زیر کشت گونه های جنگلی می رود.
اجرای طرح جنگل کاری در اراضی چپقلی اراک توسط ۲ گروه با چهار دستگاه بیل مکانیکی در حال اجرا است و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری این طرح به بهره برداری برسد.
او گفت: ۱۷۰ میلیارد ریال اعتبار امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری، بیولوژیکی و جنگل کاری در استان مرکزی اختصاص یافته که تاکنون ۱۱ میلیارد ریال به منطقه چپقلی اراک اختصاص یافته و ۱۶ میلیارد ریال نیز انعقاد قرارداد شده است.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: با توجه به خشکسالی ها و کمبود بارش، تلاش شده در اجرای این طرح از گونه هایی کم آب بر شامل داغداغان و سنجد بهره گیری شود تا در آینده بتوان از مزیت اقتصادی گونه سنجد نیز استفاده کرد.
مرادی گفت: مطالعه اجرای طرح جنگل کاری در ۲ هزار هکتار از اراضی بین نیروگاه شازند تا منطقه چپقلی با هدف ایجاد فیلتر بیولوژیکی برای جذب بخشی از آلایندگی های صنایع و جلوگیری از ورود آلاینده ها به شهرستان اراک انجام شده است.
او از پیش بینی کشت بذر بادامچه در ۲۱۰ هکتار از منطقه نهرمیان شهرستان شازند خبر داد و افزود: یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح اختصاص یافته است که تا کنون ۷۰ درصد این اعتبارات تخصیص یافته است.
مرادی گفت: با اختصاص این اعتبارات تاکنون بذر بادامچه در ۱۰۰ هکتار از اراضی این منطقه با هدف افزایش کشت گیاهان دارویی در استان مرکزی انجام شده است.
استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد.


منبع :: http://markazi.iribnews.ir

خبر جدید  تمام مدارس استان مرکزی در روز شنبه 27 آبان ماه باز است
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد