3:13:05 - پنج‌شنبه 7 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آستان قدس رضوی در استان مرکزی برنامه‌هایی کیفی ویژه نوروز ۹۸ را اجرایی می‌کند
در نشست ویدئو کنفرانس برنامه‌های آستان قدس شهرستان‌های سراسر کشور در ایام نوروز عنوان شد: آستان قدس رضوی در استان مرکزی برنامه‌هایی کیفی ویژه نوروز ۹۸ تدوین و اجرا می‌کند.
آستان قدس رضوی در استان مرکزی برنامه‌هایی کیفی ویژه نوروز ۹۸ را اجرایی می‌کند

بهگزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آستان قدس رضوی توانسته در زمینههای مختلف از جمله فرهنگی گامهای موثر و مطلوبی را بردارد که امروز فعالیتهای فرهنگی این آستان متبرکه دارای تنوع، تکثر و کیفیت است و اقشار مختلف جامعه به فراخور حالشان میتوانند از آنها بهرهمند شوند.

از جمله اقدامات آستان قدس رضوی برپایی نمایشگاهی از دستاوردهای این سازمان است که استقبال خوبی هم از این نمایشگاه میشود در کنار این برنامه نقش مهم آستان قدس رضوی در اطلاعرسانی به مردم است که افراد مشهوری از جمله ورزشکاران و مدالآوران که مدالهای خود را به موزه آستان قدس میدهند نقش مهم اطلاعرسانی آن را بر عهده دارد.

آستان قدس رضوی تلاشهای بسیاری در زمینههای فرهنگی و هنری میکند و از جمله اقدامات دیگر این سازمان برنامههای ویژهای است که در ایام نوروز برگزار میکند به همین سبب نشست ویدئوکنفرانسی با حضور معاونهای فرهنگی و کانونهای فرهنگی در سراسر کشور برگزار شد.

تلاش برای افزایش سطح کیفی برنامههای فرهنگی آستان قدس در استان مرکزی

مظفر صفریان در نشست ویدئو کنفرانس برنامههای آستان قدس شهرستانهای سراسر کشور در ایام نوروز با اشاره به برنامههای آستان قدس رضوی استان مرکزی اظهار داشت: زمان اذان مشهد مقدس و سایر شهرها مختلف است که در برگزاری این برنامه در این ساعت باید بیشتر توجه شود.

وی افزود: پیشنهاد میشود که این ویدئوکنفرانس منطقهای باشد تا هم فرصت بیشتری داشته باشیم و هم به مباحث تخصصی بیشتری پرداخته شود.

جانشین معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی استان مرکزی ادامه داد: درباره ارسال محصولات فرهنگی که ضعف مفرط و پشتیبانی است که مشارکت حداکثری و همپوشانی از مراکز مختلف در قالب کمیته فرهنگی که ایجاد شده داریم.

صفریان بیان کرد: درباره نشر کتب، کتاب شهید را به صورت فایل پی دی اف ارسال کردیم و آماده چاپ است که امیدواریم در این زمینه همکاری و مشارکت ایجاد شود.

وی تصریح کرد: به ارتباطات مستقیم پایان داده شود تا بتوانیم همپوشانی بهتری داشته باشیم، مشارکت در برنامههای تحویل سال، بقاع متبرکه، گلزار شهدا و مصلی شهر وجود دارد که به دنبال تهیه برنامههایی در این مکانها هستیم و بسته فرهنگی به همراه بستههای معیشتی به خانوادهها و افراد نیازمند تقدیم میشود.

جانشین معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی استان مرکزی خاطرنشان کرد: یک کتابچه به تعداد ۱۸ هزار نسخه برای زائران تهیه شده برای مسافران نوروزی هم شبیه این کتابچه درباره مسائلی از جمله آداب خاصه، آداب مربوط به نوروز و روزهای خاص، معرفی اماکن زیارتی و سیاحتی و نکات اخلاقی و تربیتی تهیه شده است .

حضوربیش از ۸ میلیون زائر در ایام نوروز در مشهد مقدس

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در این برنامه با اشاره به برنامههای آستان قدس رضوی در ایام نوروز گفت: با توجه به تعریفی کهرئیسیاز زائر داشتند توجه به این نکته که زائر فقط در حرم امام رضا(ع) زائر نیست و از زمانی که تصمیم به زیارت امام رضا(ع) میگیرد زائر است به همین سبب وظایفی در زمینههای مختلف از جمله حوزه فرهنگی مشخص شد.

حجتالاسلام حجت گنابادینژاد افزود: در زمینههای مختلف سیاستگذاری و برنامهریزی و سازماندهی و اجرا برنامههایی داشتیم که عملیاتی هم شدند که از جمله این برنامهها در زمینه برنامهریزی میتوان به همکاری شورای فرهنگ عمومی کشور در تهیه بسته فرهنگی زائر با رویکرد از مبدا تا مبدا که تنظیم شد و با معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی به شورای فرهنگ عمومی کشور ارائه شده و نقش همه دستگاهها برای پشتیبانی فرهنگی از زائران حرم امام رضا(ع) از مبدا تا مبدا تعیین شده اشاره کرد.

وی ادامه داد: با همکاری استانها در نوروز سال گذشته هم برنامههایی از جمله استقرار ایستگاهای فرهنگی در پایانههای مسافربری، راهآهن، فرودگاه و غیره بریا استقبال و بدرقه زائران داشتیم که امیدواریم با همکاری مسئولان این برنامه در نوروز امسال هم ادامه داشته باشد.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: در شبکه زیر سایه خورشید که موسسه جوانان عهدهدار بودند که این کار در مناسبتهای دیگر هم ادامه پیدا کرد و اوج آن در دهه آخر ماه صفر بود که قرارگاه گستردهای در این زمینه مشهد مقدس ایجاد شد.

گنابادینژاد بیان کرد: در راستای پشتیبانی از زائران امام رضا(ع) با همکاری سایر استانها پایگاهها و ایستگاه‎هایی در راستای خدمترسانی به زائران در مشهد استقرار یافت که در سایر استانها هم با ایجاد ایستگاهها و پایگاههای میزبانی خدمت به زائران این کار را انجام دادند.

وی عنوان کرد: همچنین تعاملات و گفتوگوهایی با ناوگان حمل و نقل زائران در زمینه ریلی، جادهای و هوایی انجام شده که از جمله ان قطار مشهد کرمانشاه است که نزدیک به یک سال در این قطار مبلغ برای ارائه و ترویج کارهای فرهنگی مستقر است که علاوه بر قطار مشهد کرمانشاه قطار مشهد اهواز هم این خدمات را به زائران ارائه میدهد.

ریاست سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی تصریح کرد: این کار با همکاری ستاد اقامه نماز، سازمان فرهنگی و خادمیارها اکنون اجرایی میشود که امیدواریم این کار در سایر شهرستانها و خطوط ریلی هم گسترش یابد.

گنابادینژاد بیان کرد: از جمله اقدامات دیگر آستان قدس رضوی ایجاد موکبی برای خدمترسانی به زائران در مشهد که شبکه خادمیاران جوان و دانشجو در دهه آخر ماه صفر این کار را انجام دادند که با توجه به محوریتی که مجتمع فرهنگی دانشجویی امام رضا(ع) در مشهد مقدس بر این اساس ایجاد شده یکی از پایگاههایی است که زائران کاروانهای دانشجویی در سطح گستردهتری با خدمات خادمیاران دانشجو خدمترسانی میکنند.

وی عنوان کرد: نوروز مناسبت مذهبی نیست و مقام معظم رهبری هم درباره مناسبت نوروز در سخرانی خود اشاره داشتند که نوروز را یکی از رویشهای انقلاب میدانند که به برکت انقلاب، نوروز با رویکردهای عبادی، مذهبی و معنوی که نشاندهنده حضور گسترده مردم در هنگام سال تحویل در حرم امام رضا(ع) و سایر اماکن مذهبی، امامزادگان، گلزار شهدا، حسینیهها و مهدیهها است.

ریاست سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی تصریح کرد: نوروز مناسبت مذهبی وامام رضایینیست که در سال دو مناسبت رضایی از جمله میلاد امام رضا(ع) در دهه کرامت و دیگریشهادت امام رضا(ع) در ماه صفر است که در ایام نوروز این مناسبتهانیستبه همین سبب قابل توجه است که در این ایام بالاترین آمار زائر در کنار مناسبتهایمربوط به امام رضا(ع)و سایر مناسبتهاداریم.

گنابادینژاد بیان کرد:در سال گذشته بیش از ۸ میلیون زائر در ایام نوروز در مشهد مقدس داشتیم که بالاترین آمار زائر خانوادگی در همه نوبتهای زیارتی در نوروز بیش از ۷۰ درصد زائران است که به همراه خانواده هستند، متوسط مدت اقامت زائران در مشهد مقدس چهار روز است که در ایام نوروز ۵ روز است.

وی ادامه داد: بنابر آمارهای مختلفی که از سوی آستان قدس رضوی اخذ و بررسی شده متوسط حضور زائر در ۲۴ ساعت در حرم امام رضا(ع) حداقل ۴۵ دقیقه و حداکثر ۲ ساعت است، تقریبا ۵۰ درصد ظرفیت خطوط ریلی قطار به مشهد مقدس است که نزدیک ۸۰ درصد زائران با وسیله نقلیه شخصی به مشهد مقدس میروند.

ریاست سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی تصریح کرد: نخستین رتبهای که زائران در بیرون از حرم حضور دارند در مجتمعهای تجاری و به ترتیب در اماکن تفریحی، اماکن تاریخی و مذهبی است.

گنابادینژاد افزود: امیدواریم که مسئولان همکاری بیشتری در ایجاد برنامههای فرهنگی، استقبال و بدرقه زائران داشته باشند و برنامههایی هم که برای ایام نوروز پیشنهاد شده بر محور خادمیاری است به همین سبب برنامهریزی، سازماندهی، سهمیه و تقسیم بر این مبنا انجام میشود.

وی ادامه داد: به زائران هم نمیتوان تکلیف و الزامی داشته باشیم به همین سبب باید خادمیاران و مسئولان همکاری بیشتری داشته باشند.

تدوین ویژه برنامههای رضوی در زمان تحویل سال در استان مرکزی

جانشین معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی استان مرکزی در حاشیه این مراسم، در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم درباره برنامههای آستان قدس رضوی استان مرکزی در ایام نوروز گفت: در ایام نوروز بنا براین است که این برنامهها با رویکردی همراه با جشن، سرور و شادی در بیین مردم باشد که امسال با ایام رجبیه و میلاد با سعادت امام علی(ع) همراه است به همین سبب همه دستگاهها در اجرای برنامههای نوروز باید مشارکت و همکاری داشته باشند.

صفریان افزود: از جمله برنامههای آستان قدس رضوی استان مرکزی مشارکت در مراسم تحویل سال نو در مصلی، امامزادگان آمنه خاتون، عبدالله و امامزاده محمدعابد و در گلزار شهدا اراک است که در این ایم متبرک این برنامهها را داشته باشیم.

وی بیان کرد: بستههای فرهنگی متبرک را تهیه کرده که در اختیار مردم قرار میدهیم و ویژهنامه نوروزی هم پیشبینی شده که به دنبال این هستیم که با تیراژ بالا باشد و به نام امام رئوف با محتوای ویژه از جمله صلوات خاصه، آداب مربوط به نوروز و ایام جشن، معرفی اماکن زیارتی و سیاحتی استان و نکات اخلاقی و تربیتی به مسافران نوروزی میدهیم.

جانشین معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی استان مرکزی بیان کرد: کتب مربوط به دفاع مقدس ویژه نونهالان و نوجوانان با همکاری مجموعه کتابخانههای استان مرکزی و حفظ آثار و نشر دفاع مقدس با اولویت مسافران نوروزی توزیع میشود.

صفریان افزود: تقویم رضوی با عنوان تبرک به تیراژ ۱۰ هزار نسخه تهیه میشود و اعزام ذاکران اهل بیت و قاریان ممتاز استانی و کشوری به مراسمات مختلف و مساجد در ایام نوروز است و برنامههای دیگری که در ایام اعتکاف داریم.

وی ادامه داد:دیدار با خانواده شاهد و بیمارانخاصو در مرکز سالمندان و مرکز توانبخشی معلولان ذهنی و جسمی هم جشنی برگزار میشود و امیدوارم که سازمانهای دیگری از جمله اوقاف، سازمان تبلیغات اسلامی، اداره کل ورزش و جوانان همکاری داشته باشند تا برنامههای نوروز به خوبی برگزار شود.

گزارش از فوزیه حسنی

انتهای پیام/ ت


منبع :: https://www.tasnimnews.com

خبر جدید  خبر خوش وزیر ورزش برای زوج‌های جوان؛ پیش‌بینی ۲۵ هزار میلیارد تومان ‌تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ‌
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد