18:26:26 - پنج‌شنبه 28 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آب‌ بارش‌ها به سمت تالاب میقان هدایت می‌شود
فرماندار اراک آخرین جزئیات از اقدامات درخصوص بارش‌ها در اراک را تشریح کرد و گفت هیچ تهدیدی در حوزه بارش‌ها در شهرستان اراک وجود ندارد و آب‌ بارش‌ها به سمت تالاب میقان هدایت می‌شود.
آب‌ بارش‌ها به سمت تالاب میقان هدایت می‌شود

حسین بختیاری در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به مصوبات جلسه امروز مدیریت بحران اراک اظهار داشت: سومین جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور دستگاههای ذیربط تشکیل شد که باتوجه به موج دوم بارشهایی که از عصر روز شنبه تا عصر روز دوشنبه آینده در اراک خواهیم داشت و براساس پیشبینی سازمان هواشناسی بین ۴۵ تا ۵۰ میلیمتر بارش،مصوب شدتا شهرداریهای اراک، داودآباد، ساروق و کارچان جلسه ستادمدیریت بحران را تشکیل و مصوبات خود را به مدیریت بحران استان و شهرستان اراک اعلام کنند.

وی افزود: همچنین مصوب شد تمام دهیاریها ظرف امروز و فردا باحضور اعضای شورا جلسه ستاد مدیریت بحران تشکیل و مصوبات خود را به بخشداری اعلام کنند تا اقدامات لازم جهت پیشگیری از حوادث احتمالی ناشی از بارش اتخاذ شود.

بختیاری تصریح کرد: دهیاریها موظف هستند اطلاعات لازم را در اختیار ساکنان روستا قرار دهند که ضمن استفاده از امکانات دولتی از امکانات موجود در روستا استفاده کنند البته هرگونه اقدام باید با هماهنگی مدیریت بحران شهرستان و استان انجام شود، همچنین مصوباتی درخصوص بازار اراک داشتیم تا اکیپهای مدیریت بحران در این منطقهمستقر و اقدامات لازم درباره اتفاقات احتمالی انجام شود که خوشبختانه در این خصوص مشکلی نداریم.

نظارت بر فعالیتهای سدهای اراک به طور مداوم و مدیریت شده درحال اجراست

فرماندار اراک با اشاره به اقدامات انجام شده درباره سدهای شهر اراک گفت: همچنین آب منطقهای، منابع طبیعی و جهادکشاورزی موظف هستند از تمام سدهای خاکی اراک که درحوزه آنها است بازدید و برای هرکدام از سدها فرم مشخصات ازجمله موقعیت و استحکام آنها تشکیل و به مدیریت بحران اراک و استان اعلام کنند تا تصمیمات لازم اتخاذ شود.

خبر جدید  مرکزی| جوانان میدان‌داران اصلی گام دوم انقلاب هستند

وی ادامه داد: مصوبه دیگر درخصوص سد انجیرک بود که مقرر شد آبهای سطحی و سرریزی از کانالی که ایجاد شده از حاجی آباد به سمت میقان سرازیر شود و نیزدرباره مسیری از سد سوارآباد وارد رودخانه و به پسماند وارد میشد باهماهنگی اداره کل بحران استان مسیر جدیدی تعریف شود که به سمت پسماند نرود.

بختیاری عنوان کرد: درباره سد "مودر" نیز بازدیدی با حضور استاندار و مدیرعامل آب منطقهای استان انجام شد که برخی مشکلات برای انتقال آب این سد طرح و بررسی و برطرف شد.

تمام بسترهای انتقال آب در اراک مدیریت شده به سوی تالاب میقان است

فرماندار اراک با اشاره به شایعه شب گذشته درباره تخلیه حاجی آباد اراک به سبب بارشها گفت: از مردم درخواست داریم اخبار را از منابع رسمی و رسانههای رسمی استان دنبال کرده و به شایعات توجهی نداشته باشند و از دامن زدن به شایعات پرهیز شود چراکه حفظ آرامش جامعه و انتقال درست و صحیح وقایع کمک بزرگی در مدیریت بحران به مردم و جامعه میکند.

خبر جدید  امام جمعه اراک: مدیری که توان حل مشکلات مردم را ندارد باید پست خود را ترک کند

بختیاری بیان کرد: در بالای حاجی آباد اراک دو سد انجیرک و سوارآباد وجود دارد که به طور طبیعی براثر بارشها سرریزی داشتند اما متوجه شدیم سرریز سد انجیرک قدری بیش از نرم و میزان معمول است که پس از بررسی مشخص شد سرریز سد سوارآباد را برای اینکه آب هدر نرفته و به پسماند وارد نشود و حفظ آب به سمت سد انجیرک منتقل شده که همین امر موجب سرریز شده بود.

وی ادامه داد: از نظر مسئولان امور اب منطقهای این کار برای حفظ ارزش آب انجام شده بود و از نظر ما تهدیداتی به دنبال داشت که شب گذشته با ۳ تا ۴ ساعت کار اجرایی آب به سمت رودخانه سوارآباد منتقل شد.

بختیاری اضافه کرد: آب جاری شده از سمت سوار آب را در حاجی آباد از طریق کانال موجود کنترل کردیم به طوری که در کنار حاجی آباد یک کانال از قدبم وجود داشته که به وسیله ابزارآلات مکانیکی این رودخانه را احیا کردیم و آب رسیده شده به این بخش را از این طریق به سمت تالاب میقان انتقال دادیم.

فرماندار اراک خاطرنشان کرد: به هرحال با کاری کهز ۶-۷ شب تا ۶-۷ صبح انجام شد تمهیدات وزیرساختها فراهم شد، برخلاف شایعات خانهای در حاجیآباد تخلیه نشد و جلوی بروز خطرهای احتمالی هم گرفته شد.

بختیاری عنوان کرد: یکی مسئله دیگر موضوع مرادآباد بود که در ۲-۳ روز پیش رودخانه آنجا به سبب عمق کمی که داشت ظرفیت هدایت آب را نداشت و در زیر بارش باران در همان زمان اقدام به تعمیق و تعریض این رودخانه کردیم چراکه درصورت بروز مشکل برای این منطقه هم جاده اراک- فرمهین و زیرساختهای جادهای آسیب میدید هم بخش مرادآباد زیر آب میرفت که خوشبختانه در چندین ساعت کار مداوم زیرساخت انتقال آب از طریق این منطقه به سمت تلاب میقان فراهم شد.

خبر جدید  آیت‌الله دری نجف‌آبادی: جبهه انقلاب اسلامی نیازمند کار فرهنگی و رسانه‌ای متحد است

آمادگی کامل مجموعه مدیریتی در اراک برای بارشها

فرماندار اراک با اشاره به آمادهباش مسئولان در استان و اراک گفت: تمامی نهادها و دستگاههای اجرایی، مهندسی ۴۲ قدر سپاه، مجموعه سپاه استان، هلال احمر، اورژانس و شهرداریها در اراک و استان مرکزی درحالت آمادهباش قرار دارند و ما نیز به صورت میدانی درحال رصد و ارزیابی حوادث هستیم.

وی افزود: از ابتدای سال براساس پیشبینی انجام شده از سوی مدیریت بحران در روز ۲ فروردین ماه و ۴۸ ساعت پیش از وقوع بارشها در استان و کشور جلسات متعدد و آمادگی لازم صورت گرفت.

بختیاری با اشاره به حجم آبگیری تالاب میقان عنوان کرد: تالاب میقان درحد یک دریاچه است و هم از نظر حجم و هم از نظر گسترش مساحتی دارای پذیرشی بالا است، از محیط زیست هم که پرسیدیم اعلام کرد هیچ مشکلی در آبگیری در این تالاب وجود ندارد.

انتهای پیام/ش


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد