11:26:18 - شنبه 3 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آئین مذهبی و ملی «مونجوق سالماق» کمیجان ثبت ملی شد
گروه فرهنگی: مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: مراسم آئینی «منجوق سالماق» شهرستان کمیجان که در عید قربان انجام می‌شود به همت اداره کل میراث فرهنگی استان به ثبت رسید. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سید محمد حسینی، مدیرکل میراث […]
آئین مذهبی و ملی «مونجوق سالماق» کمیجان ثبت ملی شد

گروه فرهنگی: مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: مراسم آئینی «منجوق سالماق» شهرستان کمیجان که در عید قربان انجام می‌شود به همت اداره کل میراث فرهنگی استان به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سید محمد حسینی، مدیرکل میراث فرهنگی استان، گفت: مراسم «منجوق سالماق» مراسمی آیینی است که در منطقه بزچلو شهرستان کمیجان در عید قربان انجام می‌شود و به همت اداره‌کل میراث فرهنگی استان به ثبت رسید.
وی درباره این مراسم توضیح داد: «مونجوق سالماق» مراسمی است عمدتاً زنانه که در واقع نوعی فال‌گیری با شعر محسوب می‌شود. این مراسم با تفاوت‌های جزئی در تمامی روستاها و شهرهای شهرستان کمیجان برگزار می‌شود.
حسینی ادامه داد: روش اجرای این مراسم بدین شکل است که در شب عید قربان، زنان در خانه یک داوطلب که با غذای گرم تهیه شده از گوشت قربانی از آنها پذیرایی می‌کند، جمع می شوند. هر فرد یک منجوق یا جسمی در اندازه‌های منجوق ( یا دکمه) انتخاب می‌کند و این منجوق‌ها به داخل ظرفی سفالی که محتوی آب است انداخته می‌شوند و روی آن را با پارچه‌ای می پوشانند و تا روز آینده همه به خانه‌های خود رفته و برای نیات خود دعا می‌کنند.

خبر جدید  ‌دری‌نجف‌آبادی: حضور باعظمت در بعد بین‌المللی از ضروریات پیش‌ روست

آئین مذهبی و ملی «مونجوق سالماق» کمیجان ثبت ملی شدوی افزود: در روز بعد، فردی با تجربه که تعداد زیادی دوبیتی‌ فولکلوریک ترکی موسوم به بایاتی می‌داند شروع به خواندن یک دو بیتی می‌کند و دختری خردسال دست در داخل ظرف سفالی نموده و یک منجوق را خارج می‌کند. بدلیل مشخص بودن شکل هر مونجوق تنها برای صاحب آن، بدون اینکه دیگران بدانند منظور کیست هر بایاتی که خوانده می‌شود به مثابه فال شخص در نظر گرفته می‌شود و فرد با توجه به نیتی که در دل داشته، تفسیر شعر خوانده شده را با آرزوی خود مطابقت می‌دهد.
حسینی در خصوص اهمیت این رسم گفت: این مراسم آیینی، علاوه بر این که شیوه‌ای مهم برای پاسداشت یکی از مظاهر دین اسلام یعنی عید قربان است، زمینه صله رحم و دوستی‌های بیشتر بین اقوام را فراهم می‌کند. همچنین مراسم منجوق سالماق فرصتی مناسب برای زنده نگه‌داشتن ادبیات شفاهی مردم منطقه در قالب شعر است.
وی در پایان گفت: خوشبختانه با توجه به اقبال عمومی مردم منطقه به مناسبت‌های دینی، مراسم منجوق سالماق تاکنون به خوبی حفظ شده است. با توجه به کم‌توجهی خانواده‌ها به مسئله حفظ زبان مادری، ممکن است در چند نسل آینده، فردی برای خواندن اشعار ترکی که از عناصر اصلی برگزاری این مراسم است، موجود نباشد. به همین دلیل باید از میراث‌های ناملموسی چون مونجوق سالماق بوسیله ثبت، مستند سازی و حمایت بومیان منطقه برای زنده نگاه داشتن آیین‌هایی این چنینی حفاظت کرد.

خبر جدید  آهو هر بهار معجزه می‌کند/"آب معجزه" را از دست ندهید

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد